Doplatek na bydlení je nejsledovanější položkou v oblasti dávek hmotné nouze od státu. Zájem vzbuzuje především jeho nárůst. Tady jsou čísla: v roce 2011 tuto dávku od státu získalo 24,4 tisíc lidí a vyplatilo se 850 milionů. V roce 2013 to bylo již 65,1 tisíc příjemců a celkově se suma, kterou stát vyplatil, vyšplhala na 2 814 milionů.
Příčin je samozřejmě víc - zejména dopad krize a růst nákladů na bydlení včetně nákladů na energie a služby. Doplatek na bydlení určuje a vyplácí Úřad práce na základě toho, že individuálně posoudí situaci každého žadatele. Celkem 80 procent těchto dávek získají důchodci, především osamělí lidé a také neúplné rodiny s dětmi. Asi 20 procent pak pomáhá lidem na ubytovnách, mnohdy předražených. Co přinášejí nové návrhy zákonů? Především je patrná snaha ušetřit výdaje státu. To je pochopitelné, ale je třeba mít vypracované řešení pro ty nejohroženější skupiny obyvatel. Bezdomovectvím je ohroženo až 100 000 lidí, dalších 100 000 latentně. Život na ubytovnách je pro rodiny s dětmi absolutně nevhodný. Nová vládní legislativa vyžaduje stanovení standardů ubytovacích prostor. Ve vládním návrhu čteme, že zhruba 25 000 lidí bydlení může ztratit úplně a že se neví, co s nimi bude.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLbox PL na Seznam.cz + ParlamentníListy TV
sledujte PL na YouTube + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na GoogleZprávy + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na Facebooku



