Chalupský (Svobodní): Půjčí vám radní klíč od pokladnice?

02.10.2018 22:35 | Zprávy

Město funguje na stejně citlivých a neúprosných ekonomických zákonech jako třeba příroda. V této oblasti nás také čeká sucho a extrémnější situace. Vytvoření finančního řečiště přes Aliexpress do Číny bude i pro nás v menších městech mít stejné důsledky jako vykácení a odvodnění svahu.

Chalupský (Svobodní): Půjčí vám radní klíč od pokladnice?
Foto: Svobodní
Popisek: Svobodní, logo.

Peníze vznikají v obci (včetně těch v městské pokladně), ale pak čím dál víc odtékají mimo obec. Vysycháme. Proto se již delší dobu zaobírám myšlenkami, jak v tomto pomoci městu a sami sobě, abychom si udrželi určitou základní obslužnost, základní životní vitalitu a nestali se mrtvým městem, kde bude pár bohatých firem a pak dav lidí na dávkách a příspěvcích.

Do těchto úvah jsem ještě přidal potíže s rozhodováním jednotlivců o veřejných prostředcích nás všech. Kdo se umí dostat k prameni, pohodlně pije, ostatní se musí hodně snažit o to samé.

Účinným nástrojem stability a podpory fungování ekonomiky města je lokální měna, která již v minulosti dostala z krize nejedno město. Většinou byl tento nástroj tak úspěšný, že musel být vyšším celkem zatlačen, aby mu nepřerostl přes hlavu a jeho kontrolu. My bychom mohli také spoustu svých problémů vyřešit nějakou formou lokální měny, např.:

  • Přerozdělování části peněz na sport a kulturu
  • Odlehčení od poplatků
  • Příspěvek na péči o sebe a osobní rozvoj
  • Rozumnější využití dotací tím, že je dáme do ruky všem, místo toho rozdělit haldu peněz mezi pár jedinců
  • Přesun rozhodování z jedinců na většinu, kdy se každý sám za sebe rozhodne, co si zaslouží podporu a co ne
  • Podstatně více svobody a naplnění očekávání každého z nás
  • Každodenní možnost „hlasovat“ tím, že dávám prostředky tam, kam uznám za vhodné a tam to také podpořím
  • Přirozená eliminace činností a aktivit, o které není reálně zájem a stojí jen peníze bez valného efektu
  • Vznik nových služeb, za které bude možno platit jako např. taxi pro seniory a mladé rodiny, nebo všechny, pro které je zbytečné kupovat si auto na pár výjezdů ročně

Svobodní již úspěšně vyzkoušeli něco podobného na menším vzorku. Ten nástroj, který zavedli, byla Městská Poukázka nebo se jí občas říká také Daňová Vrácenka. Jak to funguje?

Část rozpočtu města, o kterém rozhodují radní, dali do ruky občanům. Vyčlenili částku z rozpočtu, v její výši vydali poukázky a rozdělili je stejným dílem mezi občany. Já bych šel o krůček dál a dával bych poukázky jen těm Hradečákům, kteří do systému někdy přispívali, ať už jako zaměstnanci nebo jako podnikatelé, tedy daňoví poplatníci. Pak je to forma vrácení části daně. Eliminuje Free Riders. Motivuje do pokladny města formou daní více přispívat a tím zvyšovat prosperitu města.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelení: Je čas jednat

23:08 Zelení: Je čas jednat

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k nedostatku vody