Číp (KSČM): Arménská genocida

14.06.2016 7:35

Jak jistě mnozí z nás postřehli, je poslední dobou v médiích často užíván pojem arménská genocida. Jedná se o označení vyvraždění přibližně 1,5 milionu Arménů Turky v letech 1915 až 1918.

Číp (KSČM): Arménská genocida
Foto: kscm.cz
Popisek: René Číp

Arménie a Turecko mají na tyto historické skutečnosti dosti odlišný výklad. Arménie trvá na tom, že se jedná o genocidu, odhaduje počet zabitých na jeden až dva miliony a stále žádá po Turecku odškodnění a poučení se z události do budoucna. Turci naopak vnímají údajnou genocidu jako smrt několika set tisíc lidí obou národností v důsledku zmatků způsobených nutností rychle řešit problém kolaborace Arménů. V Turecku je navíc stále použití slova genocida v tomto smyslu považováno za trestný čin.

V poslední době zazněla dvě pro nás významná mezinárodní prohlášení. Nejprve bylo v Bundestagu (Německém spolkovém sněmu) odhlasováno, že v tomto smyslu se skutečně jednalo o genocidu, a byla přijata řádná deklarace. Dalším, pro nás ještě významnějším, je uctění památky padlých Arménů prezidentem Milošem Zemanem při jeho státní návštěvě v Arménii u pomníků obětí těchto událostí. Prezident také vyzval český parlament, aby přijal usnesení v tomto duchu.

Tuto genocidu zatím oficiálně český parlament v žádné deklaraci neodsoudil, je zde však usnesení zahraničního výboru Poslanecké sněmovny z loňského roku, ve kterém je konstatováno, že reakce tehdejšího mezinárodního společenství, která umožnila rozvinout represe proti národnostním a náboženským menšinám do »dosud nevídaných rozměrů«, je neodpustitelná a zavrženíhodná. Odsouzeno bylo také»relativizování či popírání tohoto, jakožto i dalších genocid«. Genocida je mezinárodně uznána v mnoha zemích, jako jsou Rusko, Kanada, Francie, Polsko, Německo nebo Slovensko a další. Tato genocida později v době druhé světové války byla inspirací pro nacisty.

Osobně velmi vítám postoj prezidenta republiky, neboť popírání historických skutečností by nemělo patřit k politice dneška. Už samotný fakt, že USA (jako velký přítel Turecka – součásti NATO), které mají navíc tendenci světu vnucovat své chápání lidských práv jako jediný správný výklad, nejsou schopny, a co víc - spíše ochotny vůbec Turecko spolupomoci přimět k akceptování své historie, což je na pováženou a o něčem to zjevně svědčí. V té souvislosti se jeví v jiném světle i dnešní kroky Turecka, které není spolehlivým partnerem při řešení uprchlické krize a neplní dohody sjednané s Evropskou unií.

Věřím, a budu nápomocen každému vítězství zdravého rozumu i v českém parlamentu, a doufám, že ještě v tomto volebním období najdeme shodu v jasných historických faktech a i na plénu Poslanecké sněmovny prohlásíme, že vyvražďování Arménů Turky byla genocida, byť by turecká reakce měla být jakákoliv.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Seďa (ČSSD): Sliby, chyby

7:35 Seďa (ČSSD): Sliby, chyby

Komentář na facebookovém profilu k hlavním tématům volebních kampaní