Crha (ODS): Do babyboxu minulý týden někdo odložil novorozeného chlapečka

09.01.2020 19:58

První dítě zachráněné v roce 2020 díky babyboxu našli záchranáři v sobotu večer v babyboxu v Blansku. „Je to novorozený klučík a na první pohled je zdravý,“ uvedla ředitelka Jihomoravské záchranné služby Hana Albrechtová.

Crha (ODS): Do babyboxu minulý týden někdo odložil novorozeného chlapečka
Foto: ODS
Popisek: ODS

Chlapeček dostal jméno Jan podle jednoho z hlavních podporovatelů babyboxů. Nyní je v péči lékařů.

Malého chlapce někdo do inkubátoru umístěného na ulici K. H. Máchy u výjezdové základny  jihomoravských záchranářů vložil v sobotu 4. ledna ve 21:19 hod. Dítě bylo zabalené jen ve fialovém ručníku. Záchranáři chlapečka ihned převezli na novorozenecké oddělení nemocnice v Boskovicích.

Babybox v Blansku

„Jde o 200. děťátko odložené do babyboxu, celkem se takto podařilo od roku 2005 zachránit 111 holčiček, Jan je 89. chlapečkem,“ uvedl zakladatel babyboxů Ludvík Hess.

Blanenský babybox u vjezdu do Nemocnice Blansko funguje zatím rok a  deset měsíců, malý Jan je prvním zde odloženým dítětem. Zdejší babybox jako 73. v zemi zprovoznili 8. března 2018. Zhruba desetinu nákladů na jeho spuštění pokrylo město.

„Jsme moc rádi, že lidé, kteří se ocitnou v krajní nouzi a nevidí jiné řešení, mají i v Blansku možnost zachránit své dítě tímto způsobem,“ uvedl starosta Jiří Crha.

Babyboxy jsou vlastně novorozenecké inkubátory přístupné veřejnosti z ulice tak, aby byla zachována anonymita. Po vložení dítěte spustí vyhřívání a ventilaci a aktivují alarm napojený na záchranáře. Slouží pro rodiče, kteří se ocitli v tíživé situaci a nemohou či nechtějí se dítěte vzdát jinou cestou. Mají zabránit případům, kdy se nechtěných novorozenců lidé zbavují s tragickými následky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Jednoznačně jsme splnili všechno, co jsme slíbili

7:00 Premiér Babiš: Jednoznačně jsme splnili všechno, co jsme slíbili

Přepis pravidelného 'Čau lidi', který pronesl premiér České republiky Andrej Babiš.