Cílem konference je propojit principy památkové péče s požadavky na požární ochranu. Kromě přednášek měla celodenní akce i praktickou část. Účastníci konference měli možnost vidět komentovanou ukázku hašení v těžko dostupném areálu Státního zámku Hradec nad Moravicí.
„Památky v Moravskoslezském kraji jsou mnohdy proti vzniku a šíření požáru špatně chráněné. Oslovili jsme proto památkáře, vlastníky a správce památek a Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje. Věřím, že jejich odborné diskuze pomohou naše kulturní dědictví lépe chránit. Požár Karnoly i gutského kostela způsobil ztráty nevyčíslitelné hodnoty. Taková neštěstí by se už neměla nikdy opakovat,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad konferencí Požární ochrana kulturního dědictví v Moravskoslezském kraji převzal záštitu.
První, teoretickou část konference tvořily příspěvky hasičů a památkářů. Přednášející se zaměřili na technická a organizační opatření, která mohou eliminovat škody na kulturním dědictví. „Podstatná pro nás také byla analýza dosavadní ochrany našich památek. Konference potvrdila důležitou roli požárně bezpečnostních nařízení. Nesmírně zajímavé byly také rozbory požárů krnovské textilky a kostela Božího Těla v Gutech. Musím přiznat, že se mi vrátily všechny ty silné emoce, které jsem při obou neštěstích před pár měsíci prožíval,“ řekl náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV