Czernin (TOP 09): Čínské výhrůžky svědčí o absenci respektu k demokracii a evropským hodnotám

3. 9. 2020 6:35

První místopředseda TOP 09 a senátor Tomáš Czernin se sešel s poslancem Spolkového sněmu Spolkové republiky Německo Thomasem Erndlem. Oba politici se kromě jiného věnovali postoji EU k Čínské lidové republice ve světle posledních vyjádření čínského ministra zahraničí směrem k předsedovi Senátu ČR Miloši Vystrčilovi.

Czernin (TOP 09): Čínské výhrůžky svědčí o absenci respektu k demokracii a evropským hodnotám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Czernin
reklama

„Čínský způsob jednat s demokratickými politiky bez respektu a z pozice síly je nehorázný. Zaslouží jednoznačné odsouzení. Jsem rád, že stejná slova slyšíme i od politiků ostatních států Evropské unie. Také s poslancem německého Spolkového sněmu, panem Thomasem Erndlem (CSU), jsme se shodli, že vůči Číně musí Evropa postupovat jednotně, a to nejen s ohledem na zájmy ekonomické, ale také bezpečnostní a s ohledem na lidská práva,“ řekl po jednání Tomáš Czernin a zdůraznil: „Musí být zjevné, že Evropská unie je společný politický organismus.“

Poslanec Spolkového sněmu Erndl dodává: „Musíme vidět Čínu jako vážného konkurenta. Evropa musí mít na tuto strategickou výzvu jasnou a společnou odpověď. Je důležité, abychom se Čínou nenechali rozdělit. Evropa potřebuje v zahraniční a bezpečnostní politice silný společný hlas.“

(„Wir müssen China heute als einen ernsthaften Konkurrenten betrachten. Europa braucht auf diese strategische Herausforderung eine klare und einheitliche Antwort. Es ist wichtig, dass wir uns von China nicht auseinander dividieren lassen. Europa braucht eine starke gemeinsame Stimme in der Außen- und Sicherheitspolitik“)

Společné prohlášení Tomáše Czernina a Thomase Erndla:

Vyhrožování čínského ministra zahraničí našemu parlamentnímu kolegovi je neakceptovatelné. Svědčí o absenci respektu vůči demokracii a evropským hodnotám. Čína je pro Evropu důležitým partnerem. Toto partnerství musí být však na stejné úrovni.  Vyhrožování svobodně zvolenému politikovi k tomu nepatří.

Evropa potřebuje vůči Číně společnou a jednotnou politiku. Jen tak můžeme čelit geopolitickým výzvám. Evropská politika vůči Číně musí vedle hospodářských aspektů ještě silněji zohledňovat také aspekty bezpečnostní politiky a rozvoje lidských práv.

Tomáš Czernin, člen Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu ČR, Praha
Thomas Erndl, člen Zahraničního výboru Německého Spolkového sněmu, Berlin

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pastuchová (ANO): Rozhodně nepodceňujeme potíže rodin s dětmi

22:13 Pastuchová (ANO): Rozhodně nepodceňujeme potíže rodin s dětmi

Projev na 87. schůzi Poslanecké sněmovny 3. března k návrhu zákona o jednorázovém mimořádném rodičov…