Czernin (TOP 09): Podáváme ústavní stížnost, vládní zákony o nájemném jsou protiústavní

02.05.2020 13:17

Senátor a první místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin získal potřebný počet podpisů a podává za skupinu senátorů ústavní stížnost proti zákonům o nájemném.

Czernin (TOP 09): Podáváme ústavní stížnost, vládní zákony o nájemném jsou protiústavní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Czernin

Tyto zákony byly přijaté ve stavu legislativní nouze a přenáší odpovědnost pouze na majitele nemovitostí. Ústavní stížnost podpořili senátoři napříč kluby STAN+TOP 09, ODS, KDU-ČSL a SEN21.

„Domnívám se, že zákony, které napadáme, jsou protiústavní. Jednak proto, že stát naprosto rezignuje na svou ústavní povinnost poskytnout zasaženým osobám (nájemcům) účinnou pomoc. Zadruhé proto, že pronajímatelům omezuje vlastnické právo bez náhrady. To jsou povinnosti, které vyplývají z Listiny práv a svobod a jsou pro stát naprosto závazné,“ říká senátor Tomáš Czernin.

„Dlouho jsem doufal, že naše námitky vládní poslanci pečlivě zváží a svůj postoj přehodnotí. Bohužel k tomu nedošlo, proto přicházíme s ústavní stížností jako s posledním instrumentem, který může zabránit spuštění nespravedlivého řetězového efektu. Chceme tak chránit nájemníky, kterým by měl stát pomoci přímo, například konkrétní dávkou, nebo garancí dlužného nájemného, jak navrhovala TOP 09. Rovněž chráníme pronajímatele, kteří by bez náhrady byli uvrženi do finančních problémů. V neposlední řadě chráníme také stát před smrští oprávněných žalob ze strany pronajímatelů. V každém případě je naše povinnost zajistit ústavnost zákonů, což tímto krokem děláme,“ dodává první místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin.

Místopředseda Senátorského klubu ODS Zdeněk Nytra potvrzuje, že Czerninova stížnost má širší podporu: „My se určitě připojíme. Zároveň jsme připravili další ústavní stížnost týkající se zastropování nájmů.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nerušil (SPD): Bytové déja vu aneb Kam jsme od doby paneláků pokročili

14:03 Nerušil (SPD): Bytové déja vu aneb Kam jsme od doby paneláků pokročili

Nedostatečná bytová výstavba se s Prahou vleče už od 60. let minulého století. Máme naději na změnu?…