Damaška (R2014): Navrch huj, uvnitř fuj. V zateplených školách se nedá dýchat

17.09.2014 10:31 | Zprávy
autor: RESTART 2014

Začátek školního roku je každoročně v řadě škol spojen se zahájením výuky v nově zateplených budovách. Trendem posledních let je totiž snižování energetické náročnosti budov, které je prováděno takzvaným zateplováním.

Damaška (R2014): Navrch huj, uvnitř fuj. V zateplených školách se nedá dýchat
Foto: RESTART 2014
Popisek: RESTART 2014

Při správném provedení se tak ze starého objektu vytvoří plně tepelně izolovaný, ale zároveň i vzduchotěsný. Potud by bylo vše správně, kdyby se však s touto skutečností dále uvažovalo a v rámci těchto „zateplovacích" úprav by nebylo opomenuto nutné větrání. Bohužel tomu tak v drtivé většině případů není. A dle přísloví "navrch huj, uvnitř fuj" je za pěknou novou zateplenou fasádou škol schována časovaná bomba v podobě neodvětraných tříd.

Opomenutí řešení způsobu větrání, jako nezbytné součásti správného řešení snížení energetické náročnosti, je chybou, nejen z pohledu předpokládaných úspor, ale zvláště z pohledu zdraví osob, tedy zejména našich dětí, které v zateplené budově většinu dne pobývají. Není třeba dále rozvádět, že například při deseti stupňových mrazech nikdo okna ve třídách opravdu neotvírá, protože s čistým mrazivým vzduchem by všechno teplo zmizelo, úspora tedy žádná, a žáci by navíc nastydli. Asi je tak každému jasné, že se tedy většinou nikde nevětrá. Ona se stejně pouze občasným otevřením pár oken nutná výměna ani zajistit nedá, a tak žáci, ale i učitelé, jsou už po první hodině unavení, nepozorní a podráždění a zbytečná zvýšená nemocnost je jen logickým doprovodným jevem.  Proto se větrat musí, respektive by se mělo. Alespoň tak hovoří platná hygienická norma, která udává nutnost výměny objemu vzduchu ve třídě minimálně 2x za hodinu. Pobyt v trvale nevětraném prostoru má v konečném důsledku totiž stejný efekt jako například výskyt azbestu. Ten se však řeší okamžitě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Ústavní soud porušil zákon

16:18 Rajchl (PRO): Ústavní soud porušil zákon

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k verdiktu Ústavního soudu stran kompetenční žaloby p…