David (SPD): Lidu nelze bránit stát změnit

23.05.2025 14:07 | Monitoring
autor: PV

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k právu na odpor a občanskou neposlušnost

David (SPD): Lidu nelze bránit stát změnit
Foto: Archiv Ivana Davida
Popisek: Ivan David

Se zájmem jsem sledoval video, natočené politologem a historikem Markem Pavkou o právu na odpor. Právo na odpor bylo již starověkými filozofy a právníky přiznáváno občanům, pokud se vládce zpronevěřil svým povinnostem. Povinností vládce totiž bylo usilovat o prospěch občanů. Současná vláda a prezident tuto povinnost neplní. Máme právo na odpor.

Ústavní právník profesor Jan Kysela se postavil do čela bojovníků za zbavení prezidenta Zemana jeho pravomocí. Stačí podle něj, aby poslanci a senátoři ve své většině „nabyli dojmu“, že není schopen vykonávat svoji funkci. Profesor Kysela řekl Deníku N před volbou prezidenta, že máme chtít nevýraznou hlavu státu. Může tedy být spokojen. Slouží stávající moci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Budete někoho žalovat?

Je podle vás obsah, kterým byly někteří žáci testováni žalovatelný? Tvrdíte, že pracujete na právním stanovisku, zajímal by mě přesně jeho význam, přínos, protože to, co se stalo je opravdu hodně za hranou a nechápu, že k tomu vůbec mohlo dojít. Taky bych nerad, aby se situace opakovala.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Potřebujeme revizi krizové a obranné legislativy

9:15 Vích (SPD): Potřebujeme revizi krizové a obranné legislativy

Společné jednání ústavně-právních komisí Poslanecké sněmovny a Senátu znovu otevřelo debatu o připra…