Dittert (STAN): Naše přírodní bohatství je prodáváno za nesmírně nízkou cenu

25.03.2018 19:05

Zadlužené Prameny už znají termín dražby, ve které se bude nabízet 200 tisíc metrů čtverečních obecních pozemků, dvě vodní plochy a osm vrtů s minerálkami.

Dittert (STAN): Naše přírodní bohatství je prodáváno za nesmírně nízkou cenu
Foto: STAN
Popisek: STAN

Poté co jediný opoziční zastupitel se svými náhradníky rezignoval na post zastupitele obce, aby zabránil nevýhodnému prodeji obecních pozemků a nereálné smlouvě o splátkách obecního dluhu, nemůže místní neúplné zastupitelstvo do dalších komunálních voleb rozhodovat o obecním majetku. Volby vychází až na řádný termín, konající se v říjnu tohoto roku. Jelikož nevyšel přímý prodej majetku, věci se chopil exekutor a vyhlásil dražbu na 16. 4. 2018. Vyvolávací cena je necelých 7 milionů korun.

Aleš Dittert (STAN), bývalý člen zastupitelstva, dodává: „Je s podivem, že naše přírodní bohatství je u nás prodáváno za tak nesmírně nízkou cenu. Je bez pochyby, že naše minerálky pochází z dobré rodiny. 5 km od těchto vrtů se stáčí známá Magnesia, i Grünská kyselka, kterou pro její trvanlivost a kvalitu vozil Rommel vojákům až do Afriky. Vydatnost obecních vrtů je překvapivě vysoká. Na katastru obce Prameny se nacházejí vrty s ověřenou kapacitou kvalitních minerálních vod minimálně 14 litrů za sekundu.

Tragické je, že dražební cena vychází z nízkého posudku, proti němuž paní starostka nepodala odvolání. Tento posudek ani dražební vyhláška opět nejsou vyvěšeny na úřední desce obce. Všichni občané sousedící s prodávanými pozemky nejsou dostatečně informováni a je jim tedy upřeno ze zákona dané právo na odvolání, které je opět časově omezené. Je velmi pravděpodobné, že v dodnes neznámém posudku chybí důležité informace, které vyplývají z nedostatku poskytnutých informací ze strany paní starostky. Ta s největší pravděpodobností odhadkyni neposkytla hydrogeologický průzkum přírodních minerálních vod z roku 1996, který by se měl nacházet v archivu obce. Když paní starostka dostala usnesení o ocenění, nezveřejnila ho ani nesvolala zastupitelstvo. Ona sama se rozhodla, že se neodvolá. Nyní se tato situace opakuje. Tímto však chceme vyzvat paní starostku, aby využila poslední možnosti a proti usnesení o dražbě se odvolala s ohledem na nízkou cenu a zvláštní okolnosti provázející zveřejnění dražby. Oproti zvyklostem je dražba pojmenována velice obecným až zavádějícím pojmem a dále zde chybí předmětný znalecký posudek, který je u jiných dražeb zveřejňován. Celá situace tak připomíná divoká devadesátá léta.

Finanční situaci naší obce by mohla zachránit jedině soutěž více zájemců o tento majetek. Zatím jediným zájemcem je firma Real Aspekt s.r.o. Pokud se utká v rovné soutěži i s jinými zájemci o využití značného přírodního bohatství, může vydražená cena obci významně pomoci snížit devastující dluh. Vyvolávací dražební cena 7 milionů korun je v porovnání se skutečnou hodnotou minerálek směšně malá. Nyní je zapotřebí pokusit se oslovit všechny potencionální zájemce, seriózní podnikatele v oboru minerálních vod, kteří by mohli mít o koupi tohoto majetku zájem."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Nepřátelé, které jsme porazili, jsou tady zase, vedeni Gretou Thunbergovou

9:29 Prezident Zeman: Nepřátelé, které jsme porazili, jsou tady zase, vedeni Gretou Thunbergovou

Projev prezidenta republiky u příležitosti oslavy narozenin Miroslava Grégra