Dlabajová (ANO): Plénum Evropského parlamentu se bude zabývat německým zákonem o minimální mzdě

26.02.2015 16:07

Plénum Evropského parlamentu se bude zabývat německým zákonem o minimální mzdě. Podle některých poslanců je diskriminační.

Dlabajová (ANO): Plénum Evropského parlamentu se bude zabývat německým zákonem o minimální mzdě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martina Dlabajová, europoslankyně za hnutí ANO

Výbor pro zaměstnanost a sociální věci Evropského parlamentu v Bruselu se zabýval otázkou německého zákona o minimální mzdě. I přes slabou politickou vůli v některých politických frakcích se podařilo zajistit ve výboru potřebnou většinu hlasů pro to, aby se problematikou začala Evropská komise zabývat co nejdříve. Výbor nakonec schválil znění ústní otázky na Evropskou komisi pro březnové plenární zasedání. Poslanci v ní žádají, aby dopad zákona prošetřila a vydala k němu co nejdříve své stanovisko.

„Čekali jsme na vyjádření Německa či Evropské komise příliš dlouho. Jsem potěšena, že se nám podařilo otázku na Evropskou komisi dnes schválit i přes nevoli některých frakcí, které chtěly diskuzi odložit. Považuji to za velký úspěch“, uvedla poslankyně Martina Dlabajová (ANO/ALDE), členka Výboru pro zaměstnanost a sociální věci. Hlasování se snažili odložit zejména zástupci z frakce EPP, ale neuspěli. Na plénu Evropského parlamentu bude muset Komise již v březnu objasnit, zda a do jaké míry mohou vnitrostátní předpisy ovlivňovat zahraniční dopravu a zda je aplikace německého zákona v souladu s evropskými principy a platnými směrnicemi.

„Evropská unie se dlouhodobě snaží odstraňovat překážky na vnitřním trhu a garantuje také volný pohyb služeb v EU. Německý zákon je v rozporu s těmito principy a je možné hodnotit jej jako neobvyklý, nestandardní a snad i diskriminační," dodala M. Dlabajová. Podle nového německého zákona musí všichni dopravci platit řidičům nejméně 8,5 euro za každou hodinu, kterou odpracují na německém území. Tato povinnost nejen neúměrně zvyšuje firmám náklady, ale klade na ně také řadu administrativních povinností spojených s evidencí a archivací dokumentů. Stanovisko Evropské komise je očekáváno o to naléhavěji, že omezení podobná německému modelu hodlají následovat i další státy, například Francie a Belgie.

Martina Dlabajová a její kolegové z ANO se již dříve oficiální písemnou cestou dotazovali Evropské komise, zda se domnívá, že německý zákon je v souladu se zásadami a ustanoveními práva EU a zda je připravena přijmout opatření k udržení ekonomické svobody v EU. Komise podle Dlabajové sice souhlasí, že je nutné záležitost důkladně prověřit, bližší stanovisko však dosud neposkytla.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ANO

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Děkujeme - nezapomínáme. Nikdy!

6:03 Prokšanová (KSČM): Děkujeme - nezapomínáme. Nikdy!

Kdo nás osvobodil? A komu to nemáme zapomenout? Snad nám ministryně Černochová napoví!