Dobeš (65 demokratů Jana Kasla): Přátelská parkovací karta – přenosná a na jméno, nikoliv SPZ

05.09.2014 13:05 | Zprávy

První zóny placeného stání, známé také díky své barvě jako „modré zóny“, se v Praze začaly objevovat už v roce 1996. Šlo o pravý břeh Vltavy v samotném centru města.

Dobeš (65 demokratů Jana Kasla): Přátelská parkovací karta – přenosná a na jméno, nikoliv SPZ
Foto: LIDEM
Popisek: Exministr dopravy Pavel Dobeš

Odtud se pak zóny rozšiřovaly dále po centrální části hlavního města, ale také na Prahu 2 a 7. Dne 18. února tento „fenomén pražského parkování“ pronikl také na Prahu 3. Jako člověk, který většinu svého života prožil právě v pražské metropoli, konkrétně na Žižkově, a po Praze se autem pravidelně pohyboval, jsem už tehdy měl na modré zóny velmi rozporuplný názor. Na jednu stranu jsem vždy oceňoval snahu udělat něco s naprosto tristní situací, co se parkování ve městě týká. Mám raději činy než léta se táhnoucí debaty o tom, že je tu problém, který by se asi měl nějak řešit. Ostatně to byla filozofie, kterou jsem se řídil také v čele ministerstva dopravy. Na druhou stranu když se věci uspěchají a dopředu se důkladně nepromyslí, jaké situace mohou díky některým opatřením nastat, je to také špatně. A to se bohužel u zavádění zón placeného stání v Praze stalo.

Způsob, jakým modré zóny v Praze fungují, je velmi nešťastný. Dobrá myšlenka byla zabita špatným nastavením pravidel a fungování zón, což způsobuje v podstatě opačný efekt, než bylo původně zamýšleno. Tento problém je jedním z těch, pro které jsem se rozhodl kandidovat do Zastupitelstva městské části Praha 3 a hlavního města Prahy. Danou problematikou se zabývám již řadu let a přicházím společně s Demokraty Jana Kasla s řešením, kterému věřím.

Největší průšvih modrých zón vidím v tom, že léčíme „dvě nemoci“ stejným lékem a divíme se, že na jednu z nich to nezabírá. Na Praze 1 byl historicky problém parkovat přes den a to zejména proto, že do centra přijeli v průběhu pracovního dne autem lidé za prací. Problém tedy nebyl v noci ani o víkendech. Jenže na Praze 3 to bylo zcela obráceně. U nás bylo v průběhu dne možné zaparkovat poměrně snadno, největší problém byl zaparkovat ve večerních hodinách a v noci, a jistě si nejen my z „trojky“ pamatujeme, jak dlouhou jsme trávili objížděním bloků, abychom našli volné místo. Díky dnešnímu systému modrých zón se v městských částech, jako je Praha 3, parkování v noci zlepšilo, to je pravda. Jenže to, co se – opět díky modrým zónám -  děje přes den, je dlouhodobě neudržitelné. Hledat parkování jinde, než kde bydlíte, je každodenní dobrodružství, o které nestojíte.   

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Dobeš

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelení: Je čas jednat

23:08 Zelení: Je čas jednat

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k nedostatku vody