Dolejš (ČSSD): Brexit je varováním pro bruselskou vrchnost

28.06.2016 14:51

Rozhodnutí většiny britských voličů ve prospěch brexitu není koncem EU a ani Západu jako takového. Je vyjádřením většinové vůle občanů VB a to je třeba respektovat.

Dolejš (ČSSD): Brexit je varováním pro bruselskou vrchnost
Foto: Archiv poslance
Popisek: Richard Dolejš

I když bych hlasoval jinak, protože toto otočení kormidla není pro bezpečnostní, ekonomickou a sociální stabilitu EU šťastné, tak není důvod podléhat hysterii a panice.

Výsledek referenda by měl být výzvou lídrů a byrokratům EU, aby se zamysleli nad dalším směřováním Evropy. V EU musí dojít k radikálním změnám politiky, kterou je třeba více demokratizovat a tak přiblížit lidem a národním státům. Není možné neustále utahovat šrouby v malichernostech a nepodstatných věcech na úkor rozhodovacích procesů jednotlivých národních států a na stranu druhou nechat šrouby povolené v základních věcech jako je např. ochrana vnější hranice Schengenu.

Nezvládnutí nelegální migrační invaze z islámského světa do Evropy a nevůle elit EU vymáhat migrační a azylové právo, může být jedním z impulsů pro nespokojenost velké části evropské veřejnosti. To nelze donekonečna ignorovat. Pokud se vrchnost z Bruselu nepoučí a bude i nadále odtržená od reality, tak hrozí nebezpečí, že se brexit může rozšířit i do dalších zemí. V tomto ohledu považuji za nemístnou a arogantní kritiku od některých elit EU vůči účastníkům referenda podporujícím brexit. Tito lidé využili svého svobodného práva a vyjádřili demokraticky svůj názor. A asi k tomu měli své důvody.

Proto by se mělo začít spíše diskutovat o příčinách krize EU a snažit se problémy a nedostatky napravit změnou politiky. Pokud lídři EU budou chybu hledat všude jinde a ne hlavně u sebe, tak nám hrozí velký problém. K rozpadu EU může skutečně dojít. To by však vyvolalo chaos a ohrozilo bezpečnostní, ekonomickou a sociální stabilitu Evropy. Východiskem z krize je sebereflexe, pokora a realistická politika elit EU vůči jednotlivým suverénním státům Evropy a jejich občanům. Byrokraté EU musí více reflektovat zájmy občanů Evropy a méně podléhat zájmům nadnárodních finančních skupin.

Richard Dolejš

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Kuba: Až se v prosinci otevře dálnice, budou moci Budějčáci užívat i novou komunikaci

12:06 Hejtman Kuba: Až se v prosinci otevře dálnice, budou moci Budějčáci užívat i novou komunikaci

Slavnostním poklepem na základní kámen byla v úterý 23. dubna 2024 zahájena 6. etapa výstavby zanádr…