Dolejš (KSČM): Jedním z pilířů dobrého vládnutí je odpolitizovaná státní správa

16.10.2013 17:20 | Zprávy

Někdo vidí v úřednících přemnožené škůdce, jiný pilíř každé administrativy. Takže jak na efektivní správu v ČR?

Dolejš (KSČM): Jedním z pilířů dobrého vládnutí je odpolitizovaná státní správa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místropředseda KSČM Jiří Dolejš

Ve státní službě v ČR pracuje na sto tisíc zaměstnanců. A specielně v hlavním městě Praze je vysoký podíl zaměstnanců veřejné správy vysoký. Takže obecná politická hesla o e-governance či good governance se tu střetávají s konkrétní abohužel ne příliš lichotivou praxí. Problémem je jak systém odměňování, tak boj s korupcí a klientelismem.

Jedním z nátrojů zvýšení profesionality a odpolitizování veřejné správy má být zákon o státní službě.  Zákon byl již projednán Sněmovnou v roce 2002, ale norma nenabyla účinnosti. Kritika, že ČR chybí norma upravující status úředníků sílí už od našeho vstupu do EU, Tato mezera v právní úpravě bývá používána jako argument k efefektivnosti naší administrativy. Faktem je, že u nás nefungují základní řídící a personalistické procesy a úředníci jsou vystaveni politickým tlakům na své rozhodování. Dosud navrhovaná opatření jsou spíše formální.

Mezi největší problém řadím odpovědnost za chybné rozhodnutí úředníka. V zákoně do jisté míry chybí účinný sankční mechanismus, který by měl zajistit správný a bezchybný výkon státního úředníka při jeho rozhodování. V návrzích se objevuje kárné řízení a obsahuje i zvýšení odpovědnosti za škodu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ODS: Babiš rozdává sliby. Mladí za ně dostanou účet

10:02 ODS: Babiš rozdává sliby. Mladí za ně dostanou účet

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důchodům.