Dolejš (KSČM): Neztrácí stát kontrolu nad lithiem ?

8. 10. 2017 6:33

Nepředjímají dosavadní kroky exekutivy již těžební práva k lithiu pro konkrétní zahraniční firmu? Stát by tak ztratil kontrolu nad strategickým národním bohatstvím.

Dolejš (KSČM): Neztrácí stát kontrolu nad lithiem ?
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Jiří Dolejš

Na krušnohorsku jsou pod zemí koncentrovány až 3% světových zásob vytěžitelného lithia (největší v EU). Cena tohoto kovu v posledních letech vzrostla  a strategickým i politickým tématem pro ČR se stala otázka, jak hájit zájmy českého státu. 

Surovina dokud je v zemí patří státu. Jde ovšem o její vytěžení a zpracování. Exekutiva ve věci lithia už ale učinila některé kroky. Již v roce 2010 proběhlo řízení ministerstva životního prostředí licence na geologický průzkum a to firmě Geomet, vlastněné australskými těžaři (EHM). Ta nyní vlastně blokuje lokalitu až do roku 2021 a investovala cca 300 milionů.

Klíčovou otázkou je, zda lze s licencí spojit právo na přednostní těžbu suroviny. Tuto licenci počátkem letošního roku ministerstvo životního prostředí dál prodloužilo. A schválené je i předběžné vymezení dobývacího prostoru.  V pondělí schválené memorandum mezi MPO a EHM přinejmenším otevřelo debatu na toto téma.

Text sice v duchu surovinové politiky ČR  potvrzuje podmínku zpracování lithia do průmyslové podoby na našem území.  Ukazuje ale jasně na přípravu prodeje  těžebních práv zahraničnímu investorovi. Ten by pak byl chráněn v příslušném režimu ochrany investic (s Austrálií je dohoda již z roku 1994).

Jde o to, zda stát již neztrácí   kontrolu nad dalším vývojem. Je nutné jasně pojmenovat právní stav a diskutovat jasné řešení.  V této situaci by takovým řešením mohlo být použít zvláštní zákon, který by mohla schválit sněmovna po volbách a který by ošetřil zájmy České republiky.

(převzato z Profilu)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Ilegální migraci vyřešíme jedině MIMO Evropu

22:29 Premiér Babiš: Ilegální migraci vyřešíme jedině MIMO Evropu

Komentář na facebookovém profilu po návratu z Bruselu.