Dolejš (KSČM): Ropný stín nad rokem 2016

20.12.2015 15:21 | Zprávy

Co všechno dnes způsobují levné ceny ropy? Západ, Východ i Třetí svět ropu používají i jako nástroj zahraniční politiky. A jak si v současné síti geopolitických napětí spjatých s ropnými trhy stojí ČR?

Dolejš (KSČM): Ropný stín nad rokem 2016
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

Ceny ropy jsou dnes významným faktorem nestability multipolárního světa. Ekonomický potenciál významných producentů ropy je dán jejich výnosy z exportu. Ty totiž kumulují ve svých rezervách a zapojují do hospodářského růstu. Pokud se cena pohybuje pod hranicí rentability, hospodářské možnosti těchto zemí jsou omezené a promítá se to i do geopolitické situace. A koneckonců i do tlaku na pokračování migrační krize.

Stačí vyjmenovat takové producenty ropy jako USA, země ropného kartelu OPEC (jež kontrolují tři čtvrtiny zásob ropy a drží třetinu její produkce) či Ruská federace a uvidíme, jak významný vliv může mít cena ropy na mezinárodní napětí. Snaha zemí OPEC (zejména z oblasti Perského zálivu) udržet si svůj podíl na globálním trhu znamená nadprodukci levné ropy. Nyní produkují denně 32 milionů barelů za dumpingové ceny. Své dělá i nižší poptávka v Čínské lidové republice.

V létě 2014 se ještě cena ropy za barel pohybovala kolem 100 amerických dolarů za barel, dnes je řádově na 38 dolarech. Predikce na příští rok jsou velmi opatrné: největší optimisté ještě uvažují o hodnotách kolem 50 dolarů, čerstvé predikce z OPEC (ale i z Ruska) mluví o 40 dolarech. Varovné scénáře některých analytiků hovoří o tom, že v této ropné válce může cena ropy klesnout dokonce až na 20 dolarů – a na této úrovni byla naposledy před dvěma dekádami.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Dolejš , ekonomika , KSČM , ropa , Rusko , USA , Venezuela , OPEC , PV

autor: PV

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Nově navrhované masové sledování občanů EU

Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Kupka: Prodloužená platnost evidenční kontroly osobních aut přináší další úspory

23:00 Ministr Kupka: Prodloužená platnost evidenční kontroly osobních aut přináší další úspory

Od července 2025 se prodlužuje platnost evidenční kontroly v ČR na dva roky. Uspoří to čas i peníze …