Doležel (TOP 09): Zachraňme brněnskou Mosilanu

05.05.2021 8:33

Spolu s osobnostmi brněnské vědecké a odborné veřejnosti se snažím zachránit nejcennější stavby bývalého textilního areálu Mosilana. Tento areál vznikl sloučením někdejších ikonických židovských textilek a dnes představuje v zásadě poslední autenticky dochovaný odkaz moravského Manchesteru.

Doležel (TOP 09): Zachraňme brněnskou Mosilanu
Foto: TOP 09
Popisek: TOP 09
reklama

Vlastník areálu se ale rozhodl všechny domy zbořit. Odborníci z oblasti architektury, historie nebo i archeologie ale začali upozorňovat na vysoké kvality dochovaných objektů a vyzvali představitele města k tomu, aby jednali s investorem o zachování alespoň několika nejhodnotnějších staveb. Stejný pohled na celou věc měl i Národní památkový ústav, který dokonce na Ministerstvo kultury zaslal návrh na prohlášení některých objektů za kulturní památku. V uplynulém týdnu ale přišla ze strany městských památkářů nečekaná reakce.

Odbor památkové péče brněnského Magistrátu vydal investorovi závazné stanovisko k úplné demolici. Vydání závazného stanoviska bez jakýchkoliv podmínek je nejen překvapující, ale pro úsilí zachovat zde alespoň něco historického, má vlastně fatální následky. Chceme proto otevřeně podpořit tuto snahu zachovat tradici a paměť města, protože se jedná o integrální součást naší politiky.

MICHAL DOLEŽEL (TOP 09)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): Pandemie ukázala, že ČR není na digitální budoucnost ještě zcela připravena

22:31 Fiala (ODS): Pandemie ukázala, že ČR není na digitální budoucnost ještě zcela připravena

Komentář na facebookovém profilu k Světovému dni telekomunikací a informační společnosti