Dolínek (ČSSD): Praha představila Zelený zip pro Spořilov

20.09.2017 11:36

Náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu Petr Dolínek a starostové MČ Prahy 4 Petr Štěpánek a MČ Prahy 11 Petr Jirava společně představili plány těžkého zakrytí Spořilovské spojky v rámci projektu Zelný zip pro Spořilov.

Dolínek (ČSSD): Praha představila Zelený zip pro Spořilov
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Dolínek

Jedno z opatření, které Praha společně s Technickou správou komunikací hl. m. Prahy, a.s. plánuje v dotčené oblasti Spořilova, je tzv. těžké zakrytí Spořilovské spojky. V prosinci 2015 byla dokončena studie proveditelnosti tzv. těžkého zakrytí, tj. přesypaného tunelového úseku vsazeného do stávajícího zářezu Spořilovské. V souladu s požadavky IPR HMP byla následně zpracovaná Studie povrchového uspořádání těžkého zakrytí Spořilovské spojky, která byla dokončena v prosinci 2016. Navržené řešení zakrytí Spořilovské je také plně koordinováno s uvažovaným prodloužením tramvajové trati přes Spořilov na Jižní město, vč. nové smyčky.

„Spořilov je jednou z pražských lokalit, které jsou nejvíce zatíženy tranzitní dopravou a všemi jejími negativními vlivy. Zastřešení Spořilovské spojky tak považuji za mimořádně důležitý krok ke zvýšení kvality života zdejších obyvatel. Nesmí však zůstat jen u tohoto opatření. I nadále trvám na zákazu vjezdu kamionů do Prahy a na dobudování klíčové dopravní infrastruktury v čele s Městským a Pražským okruhem,“ uvedl náměstek pro dopravu Petr Dolínek a dodal; „Mým cílem je, aby se tranzitní doprava obydleným částem Prahy vyhnula obloukem, což umožní řadu lokalit dopravně zklidnit a tím je učinit přívětivějšími pro jejich obyvatele.“

„Spořilovská spojka rozdělila Spořilov vedví. Je bariérou uprostřed čtvrti, ale především vystavila obyvatele hluku a emisím z tisíců kamionů a desítek tisíc osobních automobilů, které tudy denně projíždějí. Městská část proto považuje těžké zastřešení Spořilovské spojky za prioritní dopravní projekt. Jsme velice rádi, že se konečně podařilo vyjednat prostředky na realizaci tohoto projektu. Situace v okolí Spořilovské spojky je z hlediska zdraví obyvatel neúnosná. Těžké zastřešení spojky bude pro obyvatele okolí znamenat zásadní změnu k lepšímu. Množství hluku a exhalací, kterým budou Spořilováci vystaveni, se sníží na minimum. Vzniknou také čtyři hektary parkové plochy, která propojí v současnosti oddělený starý a nový Spořilov,“ uvedl Petr Štěpánek, starosta MČ Praha 4.

„Záměr zakrytí Spořilovské spojky považuji za krok správným směrem, jakkoliv se území Prahy 11 dotýká spíše okrajově. Slibuje totiž zlepšení životního prostředí eliminací hluku a emisí - tedy přínos, který je pro život místních obyvatel obzvlášť cenný. Stejně tak vítám vznik kvalitního veřejného prostranství s širokou nabídkou možností, jak trávit volný čas, či parku skýtajícího vedle příjemných míst k odpočinku i druhovou rozmanitost biotopů. Rozvoj zelených ploch je pro nás na Jižním Městě jednou z priorit, proto jsem nesmírně rád, že díky zakrytí spojky zeleně jen přibude a budou ji moci využívat i naši občané,“ dodává Petr Jirava, starosta MČ Prahy 11.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný (JAP): Osa zla

22:53 Volný (JAP): Osa zla

Brusel-Berlín-Paříž je novodobou osou zla, která ruku v ruce buduje budoucí Evropskou unii bez původ…