Dostálová (MMR): Finance na podporu zdravotnictví v REACT-EU chceme navýšit

12.08.2021 7:33

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chce dofinancovat maximum projektů z 98. výzvy programu REACT-EU. Předpoklad navýšení alokace je přibližně o 5,4 miliardy korun z EU.

Dostálová (MMR): Finance na podporu zdravotnictví v REACT-EU chceme navýšit
Foto: Screen ČT OVM
Popisek: Ministryně Dostálová v Otázkách Václava Moravce

K navýšení by mělo dojít na podzim 2021 z tzv. druhé tranše prostředků REACT-EU, což jsou dodatečné prostředky Evropské unie. Vláda by o tom měla rozhodnout na podzim 2021.

„Přesná výše druhé tranše REACT-EU pro jednotlivé členské státy EU bude stanovena až na základě statistických dat o HDP a o nezaměstnanosti ve státech EU k 19. říjnu 2021. Nicméně na základě odhadů lze předpokládat alokaci druhé tranše pro ČR ve výši cca 208 mil. EUR, což činí zhruba 5,4 mld. Kč,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

ČR se celosvětově řadí mezi státy nejvíce zasažené pandemií COVID-19. Na základě této situace, z důvodu vysokého převisu poptávky projektů v oblasti zdravotnictví v první tranši REACT-EU a vzhledem k potřebě připravit zdravotní systém v ČR na případné další vlny COVID-19 či obdobných infekčních onemocnění je navrženo využít celou druhou tranši prostředků REACT-EU v IROP pro projekty v oblasti zdravotnictví. Prostředky budou využity – s nutností vyčerpání do konce roku 2023 - na dofinancování projektů v 98. výzvy IROP „Rozvoj, modernizace a posílení odolnosti páteřní sítě poskytovatelů zdravotní péče s ohledem na potenciální hrozby“.

Alokace 98. výzvy byla již 23. července 2021 navýšena o 3,5 mld. Kč na 11,5 mld. Kč z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Navýšení alokace výzvy č. 98 bylo umožněno díky přesunu finančních prostředků z ostatních výzev REACT-EU ve zdravotnictví.

Výzvy REACT-EU v oblasti zdravotnictví (tj. 98., 99. a 100. výzva IROP) jsou průběžné výzvy a tudíž projekty jsou průběžně hodnoceny a schvalovány. Schválené projekty jsou pravidelně zveřejňovány ZDE každý týden (záložka „Přehled schválených projektů“, 98. výzva). Těmto projektům bude postupně vydáván právní akt o poskytnutí podpory. Aktuálně jsou z 98. výzvy IROP “ Rozvoj, modernizace a posílení odolnosti páteřní sítě poskytovatelů zdravotní péče s ohledem na potenciální hrozby“ schváleny projekty o celkovém objemu 9,563 miliardy Kč.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Rabas: Hodně důvodů k distancování se od olympiády v Číně

22:33 Senátor Rabas: Hodně důvodů k distancování se od olympiády v Číně

Komentář na facebookovém profilu k Olympijským hrám v Číně.