Tajnosti kolem ZUŠ
S liduškou se to táhne už třetí rok. Ano přátelé, už třetí rok bojujeme o to, aby byla zachována budova současné lidové školy umění, která má nejen bohatou historii, ale byla převážně postavena pro účely uměleckého vzdělávání. Nejde jen o její zachování, chceme také nalézt cestu, jak financovat její opravy a modernizaci, na kterou se léta opomínalo.
Hejtman Ivo Vondrák na květnové schůzce v loňském roce položil jak členům petičního výboru tak i starostovi a místostarostce pichlavou otázku, kterou pořád nosím v hlavě "... proč lpíte na tak zubožené budově? Já bych se za ni styděl a ne ji považoval za kulturní dědictví, jak vy tady argumentujete ..." jako odpověď si na to přehrávám komentáře učitelů a ředitelů základních uměleckých škol, kteří školu navštívili na poslední celostátní soutěži - ti by si školu nejraději přestěhovali k sobě.
Prvním velkým otazníkem byl odchod ředitelky Zátopkové do předčasného důchodu. Podle oficiálních zdrojů to bylo ze zdravotních důvodů, podle toho co se v okruhu jejich blízkých povídalo, to bylo z jiného důvodu - neunesla tíhu zájmu veřejnosti, petičního výboru i vedení města, kteří společně bojovali a stále bojují za záchranu budovy - prostě, někdo si toho všiml, že se něco děje a začal do toho vrtat. Paní ředitelka, ač o sobě tvrdila, že je srdcařem školy - nevyvíjela téměř žádnou aktivitu která by korespondovala s tím, o co se snaží výbor ve spolupráci s městem Orlová. Ba naopak, byla přesvědčena a měla přesvědčovat i pedagogy, že stěhování je nezbytné a to nejlepší řešení. Možná musela poslouchat někoho na kraji, a také možná už to nechtěla dál dělat - proto odešla.
Druhým velkým otazníkem bylo výběrové řízení na nového ředitele orlovské ZUŠ. Při prvním pokusu, komise nevybrala ani jednoho z kandidátů. A tady byl poprvé porušen slib, který dal hejtman jak zástupcům města Orlová, tak petičnímu výboru a sice - že dá řediteli půl roku prostor k tomu, aby jej přesvědčil, že má Kraj do budovy dále investovat. Dodnes nevíme, co by to mělo být, co by jej přesvědčilo. Jedno ale víme jistě: není to ani navýšení počtu žáků, ani rozšíření oborů, ani snaha využít prázdný pavilon ... to vše komise na výběrovém řízení zamítla.
Až ve druhém kole uspěl neznámý kandidát - pan Andrej Vyoral (působil jako ředitel ZUŠ ve Frýdlantu nad Ostravicí a učitel tance, po odchodu ze školství pak působil jako koordinátor doprovázení pěstounských rodin). Na první pohled velmi sympatický člověk s velmi kultivovaným projevem. Nemohu hodnotit jeho práci, nejsem jeho žákem ani kolegou, ale mohu hodnotit pouze jeho přístup ke snaze zachránit budovu školy a udělat si obrázek z výpovědí bývalých kolegů o jeho působení ve Frýdlantu či o tom, proč se proti němu svrhla velká vlna nevole, když měl být v roce 2012 ředitelem ZUŠ v Havířově.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV