Česká republika je proexportně orientovanou zemí, a proto bezcelní trh se svobodnou výměnou zboží s co největším počtem zemí je v jejím klíčovém zájmu. A jestliže TTIP umožní vznik území s volným obchodem s více než miliardou obyvatel, bude to pro nás jenom dobře. Tím ovšem netvrdím, že máme jít ve všem na ruku Američanům. K přijatelnému výsledku pro obě strany se dá dojít jen přes náročná jednání, nicméně jejich úspěch potřebujeme. Vždyť ekonomičtí odborníci odhadují, že dohoda TTIP umožní růst české ekonomiky minimálně o 2,5% ročně.
Musíme si uvědomit, že Spojené státy americké s více než třemi sty miliony obyvatel a s jejich vysokou kupní silou, kde průměrný plat činí v přepočtu zhruba 75 tisíc korun měsíčně, jsou pro nás velmi zajímavým trhem. V současné době oba celky EU a USA vytvářejí 47% světového HDP, tedy téměř polovinu. Zároveň produkují skoro třetinu světového obchodu. Vzájemné propojené přímé investice pak dosahují hodnoty téměř 3 bilionů euro. Stále se tedy jedná a ještě dlouho jednat bude o dva klíčové hráče světové ekonomiky.
Na druhé straně jsou přehnané obavy odpůrců dohody, že se k nám dostanou z Ameriky chlórovaná kuřata apod. Dohoda rozhodně neumožní dovoz genericky modifikovaných potravin, s čímž osobně nesouhlasím, a nedovolí snížení evropských standardů v této oblasti. Rovněž strach z údajného dovozu nekvalitního zboží z USA do Evropy je zbytečně zveličený.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV