Jejich vztah k EU a jejím předchůdcům se nápadně podobá. Oba dva své země dovedli do EU a oba dva na konci své politické kariéry vyzvali k jejímu opuštění. Pokud bude někdy jejich vyzva vyslyšena, tak to bude spíše v Británii. U nás je realizace Klausova apelu v nejbližší době velmi nepravděpodobná. Podívejme se na to trochu blíže.
Thatcherová byla ministryní ve konzervativní vládě, která dojednala vstup Británie do EHS v roce 1973. Když přišla v roce 1974 k moci levicová vláda, vyhlásila k členství v EHS referendum. A Thatcherová v roce 1975 již v čele Komzervativní strany vedla aktivní kampan pro YES - tedy pro setrvání Británie v EHS. Během své následné vlády v letech 1979-1990 dojednala pro Británii tzv. rabat neboli vratku peněz z Bruselu do Londýna, která mimochodem funguje dodnes.
Velmi se angažovala ve prospěch vzniku Společného trhu EU, který se stal realitou v roce 1993. A svým vlivem po odchodu z funkce donutila Majorovu vládu k dojednání trvalé výjimky ze společné měny. Po odchodu z aktivní politiky se její názor na směřování EU vyvíjel směrem k jejímu úplnému odmítnutí, což bylo pregnantně popsáno i v řadě jejích knih. Její postoj v Británii silně rezonuje a má širokou podporu britské veřejnosti. Přímým důsledkem této skutečnosti je Cameronův plán na uskutečnění referenda o vztazích Británie k EU, které se má konat nejpozději v roce 2016.
Vaclav Klaus byl premiérem české vlády, která podala v roce 1996 přihlášku ke členství v EU. V letech 98-02 byl předsedou sněmovny a mohl ovlivňovat vyjednávání podmínek českého členství. V roce 2003 při referendu již hlasoval PROTI, ale národu to neřekl. Teprve o rok později při Špidlovych oslavách vstupu do EU vyrazil Klaus na symbolickou cestu na Blaník. V té době už byl prezidentem, ktery měl značný vliv na veřejné mínění.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Hynek Fajmon