Farský (STAN): Euro – hrozba, nebo příležitost?

16.05.2023 8:26 | Komentář

Eurem platí 347 milionů občanů z dvaceti států EU. Je druhou nejpoužívanější měnou světa. Ve státech eurozóny má podporu 80 % občanů. Tak kde je problém? Jak si vysvětlit, že podpora ČR je někde mezi 20 a 40 %? Co se stalo? Jaké jsou argumenty pro a proti přijetí eura?

Farský (STAN): Euro – hrozba, nebo příležitost?
Foto: Partie TV PRIMA
Popisek: Jan Farský

Abychom našli co nejvíce odpovědí na výše položené otázky, uspořádali jsme s iSTAR mezinárodní konferenci, kde jsme si vyslechli názory podnikatelů, zástupců bank, politiků i zkušenosti s přijetím eura z Chorvatska, Řecka a Slovenska. Jaké jsou tedy argumenty pro a proti přijetí eura?

Nejprve se podíváme na argumenty PRO 

Jsme ekonomicky úzce napojeni na eurozónu a rozhodnutí, která jsou v ní učiněna, nás přímo ovlivňují, my je však přímo ovlivnit nemůžeme. Vstupem do eurozóny bychom zasedli ke stolu, u kterého se rozhoduje i o nás. Eurozóna svým členům nastavuje hranice. Nemůže se tak stát, že by nezodpovědní politici zcela rozvrátili hospodaření státu.

Euro přináší stabilitu. Státy, které se připojily k eurozóně, zažily růst spojený s odbouráním obchodních překážek a zjednodušením podnikání až 0,5 % HDP a zároveň jim klesly náklady na obsluhu státního dluhu. Pro Česko by to znamenalo přínos až 100 mld Kč. Koruna bohužel zárukou takové stability není. Dalším pozitivem je fakt, že vstupem do eurozóny se sníží úroky u hypoték, ceny za hranicemi budou jednodušeji porovnatelné a sníží se náklady při cestách do zemí eurozóny.

A argumenty proti? 

Obava, že Koruna jako měna zanikne a s tím zanikne i část naší identity. S tím se pojí i ztráta samostatné měnové politiky státu. Ale ta nám v dobách krize nijak zvlášť nepomohla.  Zmiňované je také zdražení, které ale ve sledovaných státech bylo v jednotkách promile. Konkrétně v Chorvatsku z 90 tisíc sledovaných cen 65 % zůstalo stejných, 25 % se snížilo a 10 % se zvýšilo. Mezi nevýhody můžeme dále řadit: zapojení do evropského stabilizačního mechanismu, riziko vnímané inflace, jednorázové náklady na zavedení eura či (krátkodobé) zdražení.

Fakta podporující urychlené přijetí eura tak zcela převažují. Argumenty jsou pro přijetí, emoce proti. Nikdo nás k přijetí eura nenutí, ale tím, že ho nepřijímáme, se dobrovolně vzdáváme řady přínosů – ekonomické bezpečnosti, prosperity, stability, nových pracovních míst, růstu HDP a nižší částky na správu veřejného dluhu.

Můžeme si to v době, kdy přemýšlíme, jak najít každou korunu úspor v rozpočtu, dovolit? Já myslím že ne. A proto urychlené přijetí eura považuji za správné rozhodnutí.

Jan Farský

Zdroj.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

22:55 Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

Jak by to asi vypadalo, kdyby místopředseda jakékoli z minulých vlád přiznal, že v zahraničí odsouhl…