Farský (STAN): Vládní změna nominačního zákona je bezzubý paskvil

4. 12. 2019 6:28

Poslanecká sněmovna projednává vládní novelu nominačního zákona, která má dle předkladatelů zabránit politickým trafikám. Podle zástupců hnutí STAN jde však o změnu na oko, která naopak může přinést řadu problémů.

Farský (STAN): Vládní změna nominačního zákona je bezzubý paskvil
Foto: redakce
Popisek: Mgr. Jan Farský, poslanec Sněmovny PČR za TOP 09, starosta města Semily
reklama

Pokud chceme ukončit praxi tzv. politických trafik, musí být zákon kvalitní a přesný. „Zákon určující pravidla pro obsazování pozic ve státem (spolu) vlastněných společnostech do Senátu dorazil s chybami. Hlavní chybou je, že zákon tak, jak ho napsala vláda, by automaticky vyřazoval z výběrových řízení odborníky a kvalitní manažery, kteří v daném oboru aktuálně působí,“ popsal problémy vládní novely senátor Zdeněk Hraba.

Uchazeči by totiž podle návrhu zákona nesměli být ve střetu zájmu (tedy nemohli by v oboru pracovat) už v době podání přihlášky do výběrového řízení, nikoliv až od okamžiku jejich jmenování do funkce v orgánech právnických osob s majetkovou účastí státu. „Tuto chybu opravují právě mé pozměňovací návrhy, které podpořila Rekonstrukce státu a Senát je přijal,“ dodal Zdeněk Hraba.

Hnutí STAN proto podpoří senátní verzi novely nominačního zákona. „Tato změna nominačního zákona je bezzubá a nic nevyřeší - nedělejme si zbytečné iluze. Naopak by ve znění, v jakém prošla Poslaneckou sněmovnou, mohla způsobit řadu problémů. Z toho důvodu jsem rád, že máme druhou komoru, která dokáže upozornit na takové legislativní paskvily a návrhy upravit do přijatelné podoby,“ odůvodnil podporu senátní verzi předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Adamec (ODS): Město zřídilo dočasnou noclehárnu. Pomohla šestnácti osobám

18:41 Adamec (ODS): Město zřídilo dočasnou noclehárnu. Pomohla šestnácti osobám

Trutnovská radnice letos poprvé zřídila dočasnou noclehárnu. Zájemci zde měli k dispozici lůžko, tep…