Farský (TOP 09): Registr smluv v ohrožení? Senát posílá do sněmovny paskvil

23.11.2015 18:33 | Zprávy

Hrozí likvidace zákona o registru smluv? Některé zákulisní informace to naznačují, ač původně byla Sněmovna drtivou většinou pro.

Farský (TOP 09): Registr smluv v ohrožení? Senát posílá do sněmovny paskvil
Foto: redakce
Popisek: Mgr. Jan Farský, poslanec Sněmovny PČR za TOP 09, starosta města Semily

Po dlouhých letech slibů, navrhování, ladění a vyjednávání v září zákon schválila. Zákon se schvaloval dlouho, protože se složitě hledal kompromis. Opozice i koalice nakonec našla shodu a zákon byl hlasy 116 z 157 přítomných poslanců dne 18.9. schválen.

Následně zákon projednal Senát. A po tříleté práci ve sněmovně, během jednoho týdne zákon o registru smluv totálně zlikvidoval tak, že s něj zbyl jen název. Vytrhl z něho základní pravidlo, a to že nezveřejněná smlouva neplatí. Doplnil ustanovení, že se nezveřejňují smlouvy, v kterých se nenakládá s veřejnými prostředky. To zní logicky. Ale je to nepoužitelné, protože je nelze jasně rozlišit.

Zákon se v senátní verzi stal jen prázdnou skořápkou, nefunkčním předpisem, který slušné obtěžuje a zlodějům nepřekáží. Jeho výklad navíc způsobí zmatky.

Po projednání v Senátu jsem byl vcelku v klidu. Říkal jsem si, že takový paskvil, pravý opak verze schválené ve sněmovně, prostě nemůže nikdo při návratu do sněmovny podpořit. Nedovedl jsem si představit, jakým způsobem může některý z těch 116 poslanců, kteří schválili sněmovní verzi, odůvodnit změnu svého názoru. Jen doplňuji, že žádnou chybu Senát v zákoně neobjevil. Senátní ústavněprávní výbor doporučil schválit zákon ve sněmovním znění.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Ing. Petr Kulhánek byl položen dotaz

Ministr Kulhánek: Nedostatek bydlení neustále roste

To je naprostá pravda, nemyslíte ale také, že naprosté selhání této vlády, když jste 4 roky u moci a výsledek je takový, že přibývá nedostatek bydlení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Naše země nepotřebuje v čele bruselské pudlíky

11:17 Rajchl (PRO): Naše země nepotřebuje v čele bruselské pudlíky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důsledkům přílivu ukrajinských uprchlíků