Ferjenčík (Piráti): Nechceme žít v orwellovském světě, kde je každý neustále monitorován

22.05.2019 12:51

Plošné šmírování je podle Ústavního soudu v pořádku, Piráti to budou řešit legislativní cestou.

Ferjenčík (Piráti): Nechceme žít v orwellovském světě, kde je každý neustále monitorován
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mikuláš Ferjenčík

Návrh Pirátů na zrušení plošného sledování lidí v ČR dnes zamítl Ústavní soud. „Rozhodnutím soudu jsem zklamaný, ale stále máme možnost řešit současný stav legislativní cestou,“ uvedl poslanec Pirátů a předkladatel návrhu Mikuláš Ferjenčík. Návrh Pirátů z roku 2017 připravený právníkem Janem Vobořilem z organizace Iuridicum Remedium podepsalo 58 poslanců z šesti poslaneckých klubů, tudíž Piráti očekávají podporu od dalších poslanců a poslaneckých klubů ve Sněmovně.

Podle dnešního nálezu Ústavního soudu právní úprava tzv. data retention vyhovuje znění ústavy. Na druhou stranu soud přiznal, že shromažďování a zadržování provozních a lokalizačních údajů znamená zvlášť závažný zásah do soukromí prakticky všech obyvatel České republiky. Šestiměsíční dobu pro uchovávání provozních a lokalizačních údajů označil soud za přiměřenou dobu s odvoláním na směrnici o data retention, která tuto lhůtu navrhovala jako spodní hranici. „Jak ale sám soud přiznává, tato směrnice je již neplatná. Je proto otázka, nakolik je takový argument validní,“ poznamenal Ferjenčík.

Ústavní soud dnes rovněž argumentoval snahou státu neztratit se v informační společnosti a mít v rukou efektivní nástroje. Ve skutečnosti se však objasněnost případů sběrem a uchováváním dat nezvýšila. Přitom jen v roce 2016 požádala policie o uchování dat u téměř půl milionu případů. Náklady na uchovávání takového množství dat jdou do stamilionů korun.

„Piráti proti plošnému sledování občanů vystupují dlouhodobě, nechceme žít v Orwellovském světě, kde je každý neustále monitorován. Okamžitě proto začneme pracovat na zrušení či omezení data retention pomocí novely zákona,“ uzavírá Ferjenčík. 

Mikuláš Ferjenčík

  • Piráti
  • Právě jsem se vrátil z Parlamentu.
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): Nerušit, vládneme

13:24 Niedermayer (TOP 09): Nerušit, vládneme

Komentář na facebookovém profilu k vyjádřením exprezidenta Klause o demonstracích proti vládě Andrej…