Fiala (SPD): Kroj je také symbolem národní hrdosti

27.02.2024 16:21 | Zprávy

Projev na 94. schůzi Poslanecké sněmovny 27. února 2024 ke krojovanému dni v Poslanecké sněmovně

Fiala (SPD): Kroj je také symbolem národní hrdosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radim Fiala

Dobrý den, dámy a pánové,

vidíte, že jsme tady v krojích, je dnes krojovaný den v Poslanecké sněmovně, tak mi dovolte krátce jenom připomenout proč. Určitě se všichni ptají, proč, jakou to má tradici, kde to vzniklo. Tak mi dovolte vysvětlit, k jaké tradici se hlásíme.

Tuto tradici zavedl již ve druhé polovině 19. století rolnický poslanec Moravského zemského sněmu a Říšské rady František Skopalík, který byl také tři desetiletí starostou Záhlinic na Kroměřížsku. Poslanec Skopalík aktivně vyhledával v odborném tisku informace o moderních způsobech hospodaření na základě svých zkušeností s tehdejší zaostalou zemědělskou výrobou, protože byla zaostalá ještě z dob feudalismu, aktivně se snažil o prosazování moderních trendů v zemědělství. Konec konců byl to Hanák.

Poslanecký slib na Zemském sněmu skládal v únoru 1867 v češtině a zrovna tak své projevy na půdě Říšské rady pronášel výhradně v češtině a navíc často oblečen do moravského kroje. Jako vlastenec se aktivně účastnil táborů lidu a mnohých vlasteneckých akcí a sjezdů, na kterých často přednášel své projevy zaměřené na postavení českého národa v rakousko-uherské monarchii. Vrcholem těchto akcí byla Skopalíkova účast na slavnostním položení základního kamene pro budované Národní divadlo.

Dnes je kroj symbolem stále udržovaných nebo obnovených lidových oslav a obyčejů, například hody a fašank na Moravě nebo posvícení v Čechách, a také národní hrdosti. A já se svými kolegy a kolegyněmi se pyšně k této národní tradici hlásím.

Děkuji.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Válek: Důrazně doporučujeme očkování proti chřipce a covidu

21:03 Ministr Válek: Důrazně doporučujeme očkování proti chřipce a covidu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k očkování.