Fiedler: Jak šla nafta na výlet

08.05.2015 19:37 | Zprávy

Tak trochu to připomíná pohádku o koblížkovi, co šel do světa. Česká nafta, která je součástí strategických hmotných rezerv státu, se nejprve ztratila.

Fiedler: Jak šla nafta na výlet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Karel Fiedler

Ztratila, aby se o pár měsíců později našla v cisternách zapadlé bavorské vísky poblíž Mnichova. A ty cisterny patří – světe div se - zkrachovalé firmě v insolvenci, nad níž bdí německý insolvenční správce.

"Podle našeho právního názoru bude klíčová otázka, do jaké míry bude možné zohlednit vlastnické nároky českého státu,“ shrnula lišácky do jediné věty po středečním setkání s českým premiérem německá kancléřka Angela Merkelová. A není se jí co divit. Na výsostném území jejího státu se totiž „našly“ zásoby nafty za 1,2 miliardy korun a to je i v přepočtu na euro docela dost. Minimálně na to, aby se Němci alespoň pokusili právo trochu zatahat za kabát.

"Vraťme se ale na samotný začátek celé taškařice. Firma Viktoriagruppe zajišťovala od roku 2004 pro Českou republiku skladování a obměnu nafty, kterou musí mít ze zákona stát k dispozici pro krizové situace. Jednalo se sice o společnost s německým názvem a se sídlem v Mnichově, vrcholný management nicméně reprezentovali Češi. Firma naftu skladovala v Nelahozevsi a přibližně až do roku 2009 bylo všechno v pořádku. O pět let později si ale Viktoriagruppe za velmi výhodných podmínek odkoupila od německého státu bývalý zásobník NATO v bavorském městečku Krailing, kam v roce 2010 se souhlasem státu přestěhovala ten díl strategické nafty, o jehož navrácení nyní Česká republika marně usiluje. Už tehdy byli nejenom místní politici, ale i úředníci Státní správy hmotných rezerv (tedy institutu, který v ČR strategické zásoby státu spravuje) mírně řečeno rozpačití z toho, že německý Spolkový úřad pro správu nemovitostí (BIMA) prodal sklad firmě, o které toho nikdo zrovna moc neví. O pět let později – přesněji v prosinci 2014 – poslala Viktoriagruppe sama sebe do úpadku. Sklad od té doby hlídají němečtí celníci, aby z něj nikdo nic neodvezl, a české ministerstvo financí posílá do Německa jednu diplomatickou nótu za druhou. Vlastnickou strukturu pochybné společnosti řeší pražský arbitrážní soud a zajímají se o ni i protikorupční policisté. Na daních a dalších fakturách totiž Viktoriagruppe v Česku dluží zhruba 600 milionů korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co když bude Babiš odsouzen?

Není to jisté, ale ani vyloučené. Když k odsouzení dojde, jak se k tomu postaví ANO, které on založil a řídí? To ho odvoláte? Zatím ho všichni bráníte, ale je podle vás v pořádku, že vůbec kandiduje a podle všeho by chtěl být zase premiér, i když je minimálně trestně stíhaný?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VIZE 2025: Nová politická strana vstupuje na českou scénu

9:15 VIZE 2025: Nová politická strana vstupuje na českou scénu

Přináší tolik očekávanou změnu a alternativu pro nerozhodnuté voliče.