Zdá se, že účelovou propagaci neúspěšných kandidátů už sdělovací prostředky po volbách musí občanům vysvětlovat. Kdyby volební neúspěch kandidátů, kteří mají podporu mainstreamových médií, nastal v jednom případě, asi bychom mohli přijmout jejich prostoduchá vysvětlení. Bohužel se toto děje stále častěji a téměř u všech voleb. Vysvětlení chybných průzkumů tím, že voliči druhé strany se za svého kandidáta stydí, je však už trapné. Jedna skupina voličů je snad dle této teorie plná rozhodnutých nadšených lidí a druhá váhá a stydí se? Nehledě na skutečnost, že většina průzkumů probíhá anonymně, měly by se nad sebou zamyslet zejména sdělovací prostředky. Zda právě sdělovací prostředky nejsou tohoto jevu příčinou.
V případě mediální masáže ve prospěch politika podporovaného mainstreamovými sdělovacími prostředky je bohužel pravděpodobné, že tuto skutečnost přeberou další subjekty včetně agentur veřejného mínění (jakkoli může někdo předhazovat jejich nezávislost). Jsou různé typy průzkumů a ovlivnit je může čas, otázka i místo, kde je volební průzkum prováděn. Jiné výsledky průzkumu veřejného mínění budou u vstupu do VŠ a jiné u vstupu do krachující továrny. Samozřejmě v USA i v ČR se jednodušeji provede průzkum v New Yorku nebo v Praze než rovnoměrně po celé zemi. Nelze opomenout rovněž skutečnost, že mnoho průzkumů veřejného mínění je přímo placeno politickými stranami nebo jednotlivými zaujatými sdělovacími prostředky. V daném případě se výsledky průzkumů příznivé pro jejich zadavatele předpokládají.
Pokud někdo čeká změnu postoje sdělovacích prostředků a jejich větší nezávislost (po amerických i krajských volbách) bude s velkou pravděpodobností zklamán. Neboť i ony se chovají již jako politici a místo přiznání odpovědnosti budou skutečnost přemalovávat k obrazu svému. Odlišné výsledky voleb než si sdělovací prostředky přály a předpokládaly vysvětlí jednou nedemokratickýmí volbami (Sýrie), jednou tvrzením o protestu protivládních voličů neúčastí ve volbách (Rusko) nebo například pouhým protestem jinak vládních voličů (při úspěchu protiunijních stran ve volbách do Evropského parlamentu).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
průzkum , Schwarzenberg , Clinton , SPD , Flachs
autor: PV
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

7:04 Ministr Vlček: Je skvělé vidět úspěchy českých firem v zahraničí
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k úspěchům německé společnosti Škoda Auto v komunisti…
- 6:04 Rajchl (PRO): Duchody jsou u nás natolik žalostné, že se za ně nedá důstojně žít
- 4:29 Senátor Hájek: Dle justice už není nebezpečný. Možná nás i obohatí. Vyhoštění se nekoná
- 22:11 Balaštíková (ANO): Tohle není řešení. To je další výsměch
- 20:16 Turková (PRO): Brutálně ho zbili při odvodu. Na následky zemřel. To je Ukrajina
- 18:12 Senátor Hraba: Na profil mi chodí různé existence neschopné normální slušné diskuze