Gabal (KDU-ČSL): Bulharsko hlasuje v referendu o zavedení elektronického hlasování

22.10.2015 16:21 | Zprávy
autor: PV

Zatímco se u nás zabýváme opakovanými analýzami téhož, v Bulharsku, zemi s menší rozlohou, počtem obyvatel či sílou ekonomiky a procentem domácností s připojením k internetu, mezitím již tuto neděli proběhne referendum o tom, jestli si občané přejí možnost elektronického hlasování ve volbách.

Gabal (KDU-ČSL): Bulharsko hlasuje v referendu o zavedení elektronického hlasování
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ivan Gabal

V případě schválení tohoto návrhu by tak mohli Bulhaři již ve velmi krátké době využít možnost hlasovat elektronicky ve všech budoucích volbách a celostátních referendech. Na podporu budoucího hlasování se postavilo celkem 24 politických stran, koalic či nezávislých iniciativ, zatímco proti jich bylo pouze 6. S napětím tak očekávám celkový výsledek a zda-li se k volbám dostaví dostatečný počet voličů, tak aby bylo referendum platné.

Bulhaři tedy budou v neděli 25. října odpovídat na otázku: „Podporujete možnost hlasovat vzdáleným elektronickým způsobem ve volbách a celostátních referendech?“ A jaký je stav příprav u nás?

30. října 2014 jsem předložil návrh a řešení elektronického hlasování navazující na předchozí přípravy a systém datových schránek (pouze ze zahraničí).

6. – 16. 1. 2015 proběhl výzkum agentury STEM, ze kterého jasně vyplynulo, že třetina občanů je pro co největší usnadnění volby v zahraničí a že tři pětiny občanů podporují změnu volebních pravidel tak, aby bylo umožněno hlasování prostřednictvím internetu už v příštích volbách do PSP. Většina občanů (62 %) se dále vyslovila pro brzké zahájení veřejné debaty k možnosti volby poslanců přes internet.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

22:14 Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministerské návštěvě festivalu ve Strážnici.