Gabriel (BPP): Více peněz ve zdravotnictví… A co zdravotnictví v sociálních službách?

04.04.2016 16:48 | Zprávy

Jak jsme se dozvěděli, do zdravotnictví směřuje nejvíce peněz za posledních několik let. To je jistě dobrá zpráva pro pacienty, pro nemocnice a lékaře a snad i pro zdravotní sestry. Co ale zdravotnické služby poskytované v zařízeních sociálních služeb?

Gabriel (BPP): Více peněz ve zdravotnictví… A co zdravotnictví v sociálních službách?
Foto: ODS
Popisek: Jan Gabriel

 Zdravotním sestrám, nejobvyklejším zdravotnickým zaměstnancům v sociálních službách (odbornost 913), museli od ledna 2016 poskytovatelé sociálních služeb navýšit platy o 5%, dle úhradové vyhlášky schválené vládou. A jak tomu většinou bývá, přišlo nařízení, ale ne finanční prostředky. Poskytovatelům sociálních služeb byly zaslány zdravotními pojišťovnami  tzv. úhradové dodatky, na jejichž základě budou placeny zdravotními sestrami prováděné výkony. To, že jisté navýšení částky za bod nepokryje náklady na zvýšení platů, je jasné. Navíc tyto dodatky obsahují degresivní vzorce, uvedené i v úhradové vyhlášce, které omezují výši celkové platby poskytovatelům, vždy s ohledem na počet ošetřovaných pacientů – klientů. Zde je ale kámen úrazu. Poskytovatel sociálních služeb nemůže ovlivnit jaké pojištěnce, té které zdravotní pojišťovny, přijímá. Ze zákona se řídí sociální situací žadatele a jeho zdravotním stavem.

Navíc zdravotní stav klientů pobytových sociálních služeb poskytujících služby seniorům je rok od roku horší a vyžadují tedy podstatně více zdravotnických úkonů.  To, že byla schválena úhradová vyhláška v takovémto znění, je nelogické. Zdravotní pojišťovny se na ní odkazují při snaze poskytovatelů dojednat jiné podmínky, poskytovatelé dotují zdravotní služby ze svých rozpočtů. Pojišťovny jsou spokojené. A mluví-li se stále hlasitěji o nedostatku zdravotních sester v nemocnicích, tak jako ještě větší problém se toto objevuje v sociálních službách. Nelze se divit. Při tabulkových platech, které poskytovatel platí zdravotním sestrám a ještě z části ze svého rozpočtu je jejich plat opravdu nízký. A to už ani nezmiňuji například tolik chybějící fyzioterapii v domovech pro seniory, kde je velká část uživatelů například po cévní mozkové příhodě či po chirurgických a ortopedických zákrocích. Je škoda, že o to se dnes nikdo nezajímá.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelení: Byznys, moc a justice se nebezpečně prolínají

7:17 Zelení: Byznys, moc a justice se nebezpečně prolínají

Reakce na veřejném facebookovém profilu strany na rozhodnutí soudu o vině Andreje Babiše v kauze Čap…