Gawlas (ČSSD): Ovzduší se skoro nedá dýchat, teď bychom třeba nemohli ani pít spodní vodu

03.03.2016 13:33 | Zprávy

Projev na 19. schůzi Senátu 3. března 2016 k novele horního zákona:

Gawlas (ČSSD): Ovzduší se skoro nedá dýchat, teď bychom třeba nemohli ani pít spodní vodu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý senátor Petr Gawlas

Vážený pane předsedající, pane ministře, kolegyně a kolegové, dobré ráno. Hned po ránu máme celkem složitou záležitost – horní zákon. Já bych v souvislosti s projednáváním této novely horního zákona po nějaké době, už jsem v roce 2012 zpravodajem na výboru VUZP.

Seznámil bych vás s některými podstatnými záležitostmi ve vztahu k tomuto zákonu. Podstata metody hydraulického štěpení hornin spočívá v kombinaci hloubkových vrtů a práce s trhavinami a chemikáliemi. Nejprve se provádějí vertikální vrty, které sahají až do hloubky několika kilometrů. Pokud je při těchto vrtech objevena plynonosná vrstva, pokračují vrty horizontálně až do vzdálenosti jednoho kilometru od původního vertikálního vrtu. Poté se provádí série mikrovýbuchů, která má cíl narušit horninu. Do takto narušené horniny se pomocí kompresoru vhání směs vody, písku a chemických aditiv. Takto vytvořený hydraulický tlak roztrhá skálu až do vzdálenosti sto metrů všemi směry od vrtu. Zároveň dojde i k rozštěpení břidlice podél horizontálních vrstev.

Pozměňovací návrh zakazující právě tyto postupy při prozkoumávání nových ložisek podzemních plynů předložil a odsouhlasil na své poslední schůzi výbor VUZP. Frankování hornin je metoda, která se používá např. ve Spojených státech a i tam se používá zejména v odlehlých a neobydlených oblastech, kde by používání této metody nemělo mít nepříznivé dopady na kvalitu lidského života.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavij (KSČM): Pamatujete ještě na sliby Václava Havla?

16:04 Kavij (KSČM): Pamatujete ještě na sliby Václava Havla?

Bylo jich hodně a různorodých.