Gazdík (STAN): Více peněz pro obce zajistil návrh Libereckého kraje

10.06.2017 15:16

Obce a města dostanou od příštího roku o zhruba 9 miliard korun z daní navíc. Návrh zastupitelstva Libereckého kraje schválila Poslanecká sněmovna a postupuje ho Senátu.

Gazdík (STAN): Více peněz pro obce zajistil návrh Libereckého kraje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Gazdík

“Pokud bereme obce a města jako pilíř veřejné správy, pokud mají zajistit hlavní servis pro své občany a pokud zároveň přiznáváme, že hospodaří dobře, je jen logické, aby dostaly více peněz, se kterými mohou hospodařit,” upozorňuje Petr Gazdík, místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda hnutí Starostové a nezávislí.

“Obce a města musí mít předvídatelný příjem, aby mohly plánovat svůj rozvoj, a ne jen čekat na to, co spadne ze stolu státu jako nenároková dotace,” vysvětluje Věra Kovářová, poslankyně STAN.

Obcím a krajům v minulých letech snížil stát podíl ze sdílených daní kvůli důchodové reformě. Poté, co ji Sobotkova vláda zrušila, navýšila opět rozpočty krajů, obcím ale už ne. Situaci poněkud zlepšil Senát, navýšení pro obce ale bylo minimální.

“Je zřejmé, že obce v minulých letech tratily a návrh zastupitelstva Libereckého kraje situaci napravuje - a měl by obcím a městům ztráty kompenzovat. Využili jsme svého práva navrhovat zákony a a jsem rád, že Sněmovna vyslyšela hlas z regionů. Doufám, že stejně vstřícný bude i Senát,” říká Martin Půta (STAN), hejtman Libereckého kraje.

Návrh, který nyní míří do horní parlamentní komory, navyšuje podíl obcí ze sdílených daní na 23,58 % oproti nynějšímu podílu 21,4 %. Navíc by tak obce dostaly asi 9 miliard korun.

“Jsem přesvědčen, že návrh přinese obcím větší svobodu a zvýší efektivitu nakládání s veřejnými prostředky. A věřím, že se v tomto pohledu shodneme i se senátory, z nichž jsou mnozí starostové,” dodává Jan Farský, poslanec STAN.

Změnu podporují Svaz města a obcí, Sdružení místních samospráv či Spolek pro obnovu venkova.

Předseda Sdružení místních samospráv a europoslanec Stanislav Polčák (STAN) upozorňuje, že SMS žádalo kraje, aby se municipalit zastaly a využili svoji zákonodárnou iniciativu.

“Učinily tak dva kraje - Liberecký a Pardubický, za čož jim patří velký dík. Naopak je s podivem, že pracovní skupina při ministerstvu financí, kterou po dobu několika let řídil ministr Babiš, neměla žádný konkrétní výstup,” upozorňuje Stanislav Polčák.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Langšádlová: Že jsem „neviditelná”?

16:21 Ministryně Langšádlová: Že jsem „neviditelná”?

Rekapitulace výsledků práce ministryně pro vědu, výzkum a inovace, zveřejněná na svém veřejném faceb…