Hledání spravedlnosti v Česku připomíná svou nepředvídatelností a nevypočitatelností v mnoha případech ruletu. Znova a znova udivuje, jak se leckdy i zcela zásadně liší postup justice a její metr v jednotlivých kauzách. Někdy až tak, že při obdobném chování a jednání ve státním úřadě jeden dostane pár let natvrdo a jiný vyšší funkci.
V případě prvním v těchto dnech Pražský vrchní soud potvrdil rozhodnutí nižšího soudu, že bývalý náměstek ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Šiška zneužil funkční pravomoc a sjednal na úkor státu výhodu při zadání veřejné zakázky firmě Fujitsu Technology. Odpyká si tedy za to čtyři roky ve věznici s dozorem. Vrchní soud ale z rozsudku vypustil povinnost obžalovaného k náhradě způsobené škody, protože stanovení její výše bylo prý podle soudců spekulativní.
Výhoda pro firmu a náměstkovo provinění spočívaly v tom, že V. Šiška v roce 2011 poškodil stát, když zadal velkou státní zakázku ministerstva bez výběrového řízení namísto toho, aby dodavatele nechal vybrat v otevřené soutěži. Soud shledal, že bývalý náměstek »Záměrně rezignoval na dodržení pravidel hospodářské soutěže, protože jeho záměrem bylo zadat zakázku pouze Fujitsu Technology.«
Řeklo by se, soud standardně zjistil vinu a stanovil za ni standardní trest. Opravdu standardně? Nebo jen výjimečně a spíše proto, že šlo o politicky nedostatečně ukotveného úředníka?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV