Gregorová (Piráti): Další zbytečné krveprolití

14.09.2022 17:36

Pouhý den poté, co Ázerbájdžán začal ostřelovat pozice v Arménií, se pirátská europoslankyně Markéta Gregorová sešla ve Štrasburku s ázerbájdžánskou delegací.

Gregorová (Piráti): Další zbytečné krveprolití
Foto: Repro Youtube
Popisek: Markéta Gregorová

Kritizovala eskalaci konfliktu ze strany Baku a pokusy vyvolat další válku. A připomínala nedávnou dohodu obou zemí. 

Anketa

Kdo po vládním zastropování cen bude demonstrovat, bude demonstrovat jen za proruskou orientaci, tvrdí Kalousek. Má pravdu?

3%
97%
hlasovalo: 37183 lidí

Ozbrojené síly Ázerbájdžánu zahájily včera o půlnoci ofenzivu v šesti nebo sedmi směrech vůči Arménii. Ázerbajdžánská agrese následovala po jeho závažném porušení příměří v Náhorním Karabachu, která je roky místem sporu mezi oběma zeměmi. Včerejší ostré střety si vyžádaly asi stovku obětí z řad vojáků obou armád.

Situaci v regionu se dlouhodobě věnuje česká europoslankyně za Piráty Markéta Gregorová. Ta se dnes ráno sešla s delegací Ázerbajdžánu na již delší dobu plánované schůzce, kterou se rozhodla neodložit ve světle úterního dění, ale naopak využít k ostré kritice.

„Včerejší agresi ze strany Ázerbajdžánu je třeba jasně odsoudit. Jde o další porušení příměří ze strany Baku, které evidentně využívá toho, že pozornost v rámci regionu je upřená na Ukrajinu, a že ruské jednotky již ze zjevných důvodů nejsou schopny zajišťovat klid zbraní. Je skutečně žalostnou vizitkou ázerbájdžánské diplomacie, že se tak děje pouhých pár týdnů poté, co se oba státy v Bruselu zavázaly, že začnou do konce měsíce pracovat na mírové dohodě. To jsem také ázerbájdžánské delegaci dnes na krátkém setkání řekla,“ neskrývá rozčarování česká europoslankyně.

Část kritiky ovšem Gregorová směřuje i evropským institucím. „Minulý týden jsem v naší frakci vyjednala, že navrhneme rezoluci k situaci v Ázerbájdžánu. Mrzí mě, že ostatní frakce to odmítly, i když bylo zjevně, že situace eskaluje. Jako kdyby někteří kolegové a kolegyně stále čekali, až poteče krev, než se začne něco dít,“ kritizuje Pirátka.

„Situaci nepomáhá, že mezitím Komise vyjednala dvojnásobný odběr zemního plynu právě z Ázerbájdžánu. Když ruský diktátor napadl nevyprovokovaně svého souseda, jako svět jsme okamžitě reagovali. Teď napadá ázerbájdžánský diktátor svého souseda, a my utužujeme vazby. Chápu to, protože nežijeme v černobílém světě; ale nesouhlasím. Kvůli diktátorům jsme v komplikovaných i tíživých situacích – nikdy bychom se k nim tedy neměli obracet pro pomoc. Vždy se nám to vymstí," dodává Gregorová.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seďa (ČSSD): Je nutno se ptát, komu ku prospěchu

22:01 Seďa (ČSSD): Je nutno se ptát, komu ku prospěchu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k vývoji konfliktu na Ukrajině