Gregorová (Piráti): Nevydání Assange do USA je úspěch, ale s hořkou pachutí

05.01.2021 6:37

Julian Assange nebude vydán do USA. Europoslankyně Gregorová, která se v minulosti účastnila jeho přelíčení v Londýně, varuje před přehnaným optimismem. Principiální svoboda slova a bezpečí novinářů v Assangově případu nadále nemají zastání.

Gregorová (Piráti): Nevydání Assange do USA je úspěch, ale s hořkou pachutí
Foto: Wikipedia
Popisek: Markéta Gregorová

Julian Assange nebude vydán do Spojených států amerických – tak dnes rozhodl britský soud. Předpokládá se, že americká strana se v nadcházející čtrnáctidenní lhůtě odvolá. Bojovníci za osvobození zakladatele WikiLeaks po celém světě jásají. Europoslankyně za Pirátskou stranu Markéta Gregorová, která se mj. před rokem účastnila jednoho ze slyšení s Assangem přímo v soudní místnosti, ovšem přehnanou radost tlumí.

Anketa

Líbí se vám současné české filmy?

4%
82%
hlasovalo: 13376 lidí

„Pokud se bavíme čistě o osobě Juliana Assange a jeho zdravotním stavu, je dnešní rozhodnutí britského soudu samozřejmě skvělá zpráva,“ komentuje rozsudek Markéta Gregorová. Právě zdravotním stavem odůvodnila zamítavý rozsudek britská soudkyně – Assange byl diagnostikován poruchou autistického spektra, depresemi a sebevražednými tendencemi, s velkým rizikem sebevraždy při vydání do americké věznice pro nejtěžší kriminální případy.

„Principiálního vítězství Juliana Assange však dnes dosaženo nebylo. Britský soud logicky nerozhodoval o jeho vině či nevině v obviněních, kterým čelí před americkou jurisdikcí,“ vysvětluje Gregorová.

„Rozhodnutí soudu neovlivnila ani politizace případu z americké strany, ani nedokonalost obžaloby. Byl to zdravotní stav trýzněného člověka. A to je pořád smutná vizitka z hlediska spravedlnosti. Buďme rádi za konkrétního člověka v ohrožení života. Bitva o principiální ochranu novinářů a svobody slova bude pokračovat, dokud nebude Assange propuštěn,“ uzavírá Gregorová.

Bc. Markéta Gregorová

  • Piráti
  • Pro kontakt použijte marketa.gregorova@europarl.europa.eu.
  • europoslankyně

reklama

autor: PV

nová totalita

Četl jsem zde váš článek i článek o tom, co Strach říkal a je to svatá pravda. Tato vláda se opravdu snaží umlčet a potlačit jakékoliv jiné názory, lidi, kteří je mají často dost nevybíravě nálepkuje. Kam myslíte, že to povede dál? Nastane nová totalita jak tvrdí Babiš? Myslíte, že tento rozjetý vla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berg (Zelení): Pojďme už konečně zapomenout na „Den bez aut“

23:08 Berg (Zelení): Pojďme už konečně zapomenout na „Den bez aut“

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k jednorázovým kampaním