Gros (ODS): Všichni přispěli k tomu, že jsme dnes svobodní

08.05.2021 9:20

Starosta Ondřej Gros (ODS) a radní městské části Praha 8 si připomněli 76. výročí Pražského povstání a konce druhé světové války.

Gros (ODS): Všichni přispěli k tomu, že jsme dnes svobodní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ondřej Gros, starosta MČ Praha 8

Právě obyvatelstvo Prahy 8 bylo během květnového povstání velmi aktivní. Bylo zde více jak 80 barikád a vznikaly zde první revoluční národní výbory. Vedení radnice se rozhodlo uctít památku padlých i v době vládních opatřeních. Pietní akty tak proběhly bez větších shromáždění.

Anketa

Jste Čech, nebo Evropan?

96%
2%
hlasovalo: 23083 lidí

"Možná, že tím, že to nemůže být masová událost, bude o to víc cennější, když si to každý připomene sám v sobě a vzpomene na odvahu všech, kteří se postavili německým okupantům. Ať už byli z jakékoliv strany, ze západu či východu. Všichni přispěli k tomu, že jsme dnes svobodní," uvedl starosta MČ Praha 8, Ondřej Gros.

Při dnešní pietní vzpomínce na oběti druhé světové války starosta Ondřej Gros a místostarosta Jiří Vítek (Patrioti) nejprve položili věnec na Ďáblickém hřbitově, kde byli popraveni odbojáři a vlastenci. Další jejich zastávkou byla Kobyliská střelnice. Místo, které němečtí okupanti využívali od 30. května 1942 až do konce války k vraždění českých vlastenců. Během letních měsíců roku 1942 zde bylo zastřeleno 539 lidí, jako odveta za útok na Reinharda Heydricha, který provedli čeští a slovenští výsadkáři v kobyliské zatáčce 27. května 1942.

Radní Michal Švarc (Patrioti) dnes položil věnec k pamětní desce v Žernosecké ulici v Kobylisích. Památník zde připomíná vojáky polské armády, kteří se v závěru druhé světové války podíleli na osvobození Prahy. Včera položil věnec k památníku u mostu Barikádníků místostarosta Tomáš Tatranský (TOP 09).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Bc. Jaroslav Bašta byl položen dotaz

jednání s Ruskem

Pokoušeli se o to mnozí, i mnohem významnější lidé. Proč myslíte, že by se vám jednat s Ruskem podařilo? O čem? Věříte mu? Podívejte na Zemana. Teď Putinovi do poslední chvíle taky věřil a teď už je tu skoro rok válka. Nemyslíte, že nebýt Ruska, žijeme si docela dobře?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Primátorka Pfeffer Ferklová: Lázeňské lesy a parky se od ledna spojí do jedné organizace

6:34 Primátorka Pfeffer Ferklová: Lázeňské lesy a parky se od ledna spojí do jedné organizace

Od 1. ledna 2023 dojde ke sloučení Správy lázeňských parků (SLP) a Lázeňských lesů Karlovy Vary (LLK…