Hamáček (ČSSD): Makedonii jsme poslali už téměř sto milionů korun

09.04.2019 15:05 | Zprávy
autor: PV

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) pokračuje v pracovní cestě po zemích Balkánského poloostrova. Dnes jednal ve Skopji s ministrem vnitra Republiky Severní Makedonie Oliverem Spasovským. Hlavními tématy byl boj proti nelegální migraci a policejní spolupráce.

Hamáček (ČSSD): Makedonii jsme poslali už téměř sto milionů korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček

Jan Hamáček poděkoval Severní Makedonii za ochranu hranic před nelegální migrací. Ministrovi vnitra Spasovskému pak předal dar 25 milionů Kč pro pohraniční policii a specializovaný útvar bojující proti pašování migrantů. Jan Hamáček ocenil i spolupráci obou zemí v boji proti terorismu a radikalizaci. Severní Makedonie pořídí z daru mj. dvě lodě, termovizi a speciální videokamery. „Není to první dar Severní Makedonii. Od roku 2016 pomáháme pravidelně. V rámci programu Ministerstva vnitra Pomoc na místě jsme Makedonii poslali už téměř sto milionů korun,“ uvedl ministr vnitra Hamáček s tím, že to je nejlepší způsob, jak společně bojovat proti fenoménům, jako je nelegální migrace nebo organizovaný zločin.

Důležitost spolupráce podle ministra posiluje skutečnost, že v minulém roce došlo na západobalkánské trase ke čtyřnásobnému nárůstu nelegálních překročení hranic a k nárůstu přechodů z Řecka dochází i v posledních měsících, a to o 91 %. Letos už došlo k 2686 nelegálním přechodům, k pětině z nich jen za poslední dva týdny. Také proto v zemi stále pomáhá na hranicích kontingent 40 českých policistů. „Naše pomoc není jen finanční, vysíláme sem i naše policisty. S tím jsme připravení pokračovat, dokud bude Makedonie čelit migračním tlakům,“ dodal ministr vnitra, který se s českými policisty tvořícími největší zahraniční kontingent v zemi také setká. Chce jim zejména poděkovat za jejich práci. Ještě dnes Jan Hamáček navštíví i hraniční přechod Bogorodica na hranicích s Řeckem, zítra se mj. sejde s předsedou vlády Zoranem Zaevem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Levice: Odmítáme šikanu ČT ze strany vlády

13:02 Levice: Odmítáme šikanu ČT ze strany vlády

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k debatě kolem ČT.