Hamáček (ČSSD): Makedonii jsme poslali už téměř sto milionů korun

09.04.2019 15:05

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) pokračuje v pracovní cestě po zemích Balkánského poloostrova. Dnes jednal ve Skopji s ministrem vnitra Republiky Severní Makedonie Oliverem Spasovským. Hlavními tématy byl boj proti nelegální migraci a policejní spolupráce.

Hamáček (ČSSD): Makedonii jsme poslali už téměř sto milionů korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček
reklama

Jan Hamáček poděkoval Severní Makedonii za ochranu hranic před nelegální migrací. Ministrovi vnitra Spasovskému pak předal dar 25 milionů Kč pro pohraniční policii a specializovaný útvar bojující proti pašování migrantů. Jan Hamáček ocenil i spolupráci obou zemí v boji proti terorismu a radikalizaci. Severní Makedonie pořídí z daru mj. dvě lodě, termovizi a speciální videokamery. „Není to první dar Severní Makedonii. Od roku 2016 pomáháme pravidelně. V rámci programu Ministerstva vnitra Pomoc na místě jsme Makedonii poslali už téměř sto milionů korun,“ uvedl ministr vnitra Hamáček s tím, že to je nejlepší způsob, jak společně bojovat proti fenoménům, jako je nelegální migrace nebo organizovaný zločin.

Důležitost spolupráce podle ministra posiluje skutečnost, že v minulém roce došlo na západobalkánské trase ke čtyřnásobnému nárůstu nelegálních překročení hranic a k nárůstu přechodů z Řecka dochází i v posledních měsících, a to o 91 %. Letos už došlo k 2686 nelegálním přechodům, k pětině z nich jen za poslední dva týdny. Také proto v zemi stále pomáhá na hranicích kontingent 40 českých policistů. „Naše pomoc není jen finanční, vysíláme sem i naše policisty. S tím jsme připravení pokračovat, dokud bude Makedonie čelit migračním tlakům,“ dodal ministr vnitra, který se s českými policisty tvořícími největší zahraniční kontingent v zemi také setká. Chce jim zejména poděkovat za jejich práci. Ještě dnes Jan Hamáček navštíví i hraniční přechod Bogorodica na hranicích s Řeckem, zítra se mj. sejde s předsedou vlády Zoranem Zaevem.

Pomoc ČR

Česká republika má policejní kontingent v Severní Makedonii nepřetržitě od února 2016 a za tu dobu se zde vystřídalo 974 policistů. S jejich působením Česko počítá i v letošním roce.

V rámci programu Ministerstva vnitra Pomoc na místě podpořilo Česko posílení ochrany hranic a azylového systému Severní Makedonie částkou 98 milionů Kč.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

TOP 09: Rozvoj jaderné energetiky podporujeme, vládní plán dostavby Dukovan nikoliv

22:30 TOP 09: Rozvoj jaderné energetiky podporujeme, vládní plán dostavby Dukovan nikoliv

TOP 09 považuje jadernou energetiku za strategickou součást energetického mixu České republiky. Souč…