Hamáček (ČSSD): Naše svoboda není samozřejmost

15.03.2017 10:50 | Zprávy

V těchto dnech si připomínáme 78. výročí osudných březnových dnů roku 1939. Zmrzačená Česko-Slovenská republika se rozpadla jako domeček z karet. Z mapy střední Evropy tak zmizel poslední stát, který si donedávna zakládal na své demokratické tradici.

Hamáček (ČSSD): Naše svoboda není samozřejmost
Foto: Archiv JH
Popisek: Jan Hamáček (ČSSD), předseda Poslanecké sněmovny

V tu dobu už to ale nebyla tak docela pravda. Připomeňme si, že i v pomnichovské tzv. druhé republice byl postupně zaváděn autoritativní režim omlouvaný složitými poměry domácími i zahraničními. Hovořilo se o tom, že je příliš mnoho politických stran a je třeba politický systém zjednodušit. Parlament byl na obtíž a tak byl odstaven na vedlejší kolej. V zemi se zabydlovaly odstíny fašizmu, kolaborantství, poraženectví a nesnášenlivosti. Republika, jež ještě v září 1938 hrdě stála ve zbrani tváří v tvář nacistickému nebezpečí byla najednou na kolenou. Pocit svobody a národní hrdosti se rychle vytrácel. A půl roku poté už putovali nejlepší čeští vlastenci do nacistických koncentračních táborů. Jak rychle jsme svobodu ztratili a jak pomalu a krvavě jsme ji museli znovu dobývat.

Masaryk je autorem výroku, že „má-li naše demokracie své nedostatky, musíme překonávat ty nedostatky, ale ne překonávat demokracii“. Druhá republika ztratila víru v demokracii a stalo se jí to osudným. A tehdejší demokratický svět se snažil usmiřovat se světem diktatury až vypukl nejstrašnější válečný konflikt v dosavadních lidských dějinách. Březnové události v českých zemích byly jeho smutnou předehrou. A přitom se mnohým zdálo, že naše svoboda měla mít ty nejlepší garance jaké byly v prostředí tehdejší Evropy myslitelné. A přece úplně selhaly a místo nich přišly koncentráky. Jak varovná je historie. Svobodu je třeba chránit a o ni pečovat. Není něčím samozřejmým, co je navždy zajištěno. Mějme se na pozoru, protože i cesta do nesvobody může být někdy dlážděna dobrými úmysly nebo lákavě znějícími hesly!

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Současný marxismus-leyenismus škodí Evropě i Evropanům

12:07 Senátor Hraba: Současný marxismus-leyenismus škodí Evropě i Evropanům

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k hlasování o důvěře Ursule von der Leyenové.