Hamáček: Situace vypadá lépe, vyhráno ale není. Nouzový stav je nutné prodloužit

12. 11. 2020 16:23

Dosud stoupající křivka nakažených covidem-19 se otáčí a průměry klesají. Řekl to ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po jednání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) 11. listopadu 2020 s tím, že i když jsou čísla hospitalizovaných stále vysoká, zdravotnický systém by měl situaci zvládnout.

Hamáček: Situace vypadá lépe, vyhráno ale není. Nouzový stav je nutné prodloužit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Jan Hamáček
reklama

Předseda ÚKŠ Jan Hamáček dnes po jednání štábu uvedl, že aktuální situace kolem pandemie se dle dostupných dat zlepšuje. Vyhráno podle ministra vnitra sice zatím ještě není, nicméně se zdá, že se podařilo zabránit přeplnění zdravotnických kapacit. „Děkuji všem, kteří bojují proti pandemii v první linii, i občanům, že dodržují opatření. Situace se lepší, je však stále komplikovaná, a budeme proto žádat o prodloužení nouzového stavu,“ vysvětlil předseda ÚKŠ s tím, že prodloužení je nutné minimálně o 14 dní. Bez nouzového stavu není dle ministra vnitra možné situaci v současnosti zvládnout, protože bez něj by vláda přišla o oprávnění plynoucí z krizového zákona, jako je omezení pohybu, uzavírání provozoven nebo nařizování pracovní povinnosti.

„Požádal jsem ministra zdravotnictví, aby udělal souhrn opatření, která by bez nouzového stavu přestala ze dne na den platit,“ dodal Jan Hamáček. Připomněl také, že nouzový stav je pouze právní rámec a jeho prodloužení automaticky neznamená, že budou stále platit všechna nouzová opatření.

Kapacity, pomoc, ochranné prostředky

Ústřední krizový štáb v posledních týdnech řešil především zajištění záložní lůžkové kapacity a zabezpečení pomoci ze zahraničí. Kromě dvou „polních“ nemocnic se mj. podařilo vytvořit dispečink pro zajištění několika tisíc záložních lůžek v lázeňských zařízeních státu. Kraje také vyčlenily lůžka pro případné transfery z ústavů sociální péče.

Postupně přichází i dohodnutá pomoc ze zahraničí. V Česku už jsou ventilátory ze zásob NATO, Německa, Rakouska či Maďarska, ÚKŠ jedná o další pomoci s Nizozemím. Stejně tak na základě nařízení vlády realizuje nákupy dalších ventilátorů stát. Jakmile jejich využití na našem území schválí Ministerstvo zdravotnictví, bude pomoc distribuována dle rozdělovníku vytvořeného na základě požadavků krajů.

V Česku už také působí lékaři z USA, Německa a Velké Británie. „Za to vše jsme vděční, ale i ve složité situaci se snažíme nejen brát, ale také dávat. Na žádost Francie jsme uvolnili milion vyšetřovacích rukavic, které předáme francouzskému Ministerstvu zdravotnictví,“ vysvětlil Hamáček. Kvůli zajištění dostatečného množství ochranných prostředků také vláda souhlasila s navýšením kapacity Správy státních hmotných rezerv o dalších 45 milionů vyšetřovacích rukavic. „Chceme mít jistotu, že k jejich nedostatku nedojde za žádných okolností,“ dodal ministr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Filip (KSČM): Opravdu musíme všechno dělat na poslední chvíli?

22:24 Filip (KSČM): Opravdu musíme všechno dělat na poslední chvíli?

Je hloupé, když člověk sám sobě zkomplikuje život. Úplně nejhorší je, když se to stane v situaci, kt…