Hašek: Nejde o stav legislativní nouze, ale stav vládní pětikoaliční nouze

22.02.2023 11:36 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k projednávání změny valorizace důchodů

Hašek: Nejde o stav legislativní nouze, ale stav vládní pětikoaliční nouze
Foto: Archiv ČSSD
Popisek: Emeritní hejtman a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek

Když sleduji ty vládní manévry ve Sněmovně kolem trapného a zřejmě protiústavního zmrazení valorizace penzí, okořeněné nápadem ministra vnitra použít zřejmě opět protiústavně vyhlášený stav legislativní nouze i pro protlačení vládniho návrhu na zavedení korespondeční volby ze zahraničí, napadá mne jediné - tady nejde o stav legislativní nouze, ale stav vládní pětikoaliční nouze.

Ano, zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Ale ani 108 (plus potenciálně jeden nezařazený Vondrák) neznamená, že si nynější pětikoalice může dělat s naší zemí co chce. Parlamentní demokracie totiž není jen o panství “většiny”, ale stále o panství práva a právního státu. Jedním z principů je i zákaz retroaktivity (zpětné účinnosti), dále princip předvídatelnosti práva či princip legitimního očekávání. A nad tím vším má bdít Ústavní soud České republiky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Gregorová (Piráti): Musíme dát utrum firmám, které obcházejí ruské sankce

23:08 Gregorová (Piráti): Musíme dát utrum firmám, které obcházejí ruské sankce

Europoslankyně Markéta Gregorová se jako jediná česká zástupkyně účastnila Kyjevského bezpečnostního…