Heger (TOP 09): Musíme řešit nedostatek lékařů na záchrankách

22.04.2016 8:23

Nedostatek lékařů postupně graduje, ale lékaři na záchrankách patřili k úzkoprofilovým již před dvaceti lety, kdy se začaly vést debaty o jejich posílení.

Heger (TOP 09): Musíme řešit nedostatek lékařů na záchrankách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Leoš Heger

Od té doby  se prosadila různá opatření, jako např. osamostatnění záchranné služby a její odsunutí z nemocnic, přesunutí části činností z lékařů na samostatné záchranáře, přesun řízení a koordinace  samostatných středisek záchranné služby pod krajská centra, výrazná technická a komunikační podpora činnosti  záchranek nebo osamostatnění oboru urgentní medicína.

Žádná z těchto radikálních změn však situaci s lékaři nevyřešila a navíc implementace EU pravidel pro pracovní dobu a přesčasovou práci situaci výrazně zkomplikovala. Podobnou roli hrál i  obecný nedostatek počtu všech lékařů, který vede k jejich přetížení a nižší ochotě přijímat vedlejší úvazky na záchrankách. Bez  nich se lze jen těžko obejít.  Zájem o obor je nyní nutno  zvýšit  lepšími platy a případnými benefity na straně jedné a takovou odbornou přípravou v oboru, která by lékařům umožnila ve vyšším profesním věku  snadnou rekvalifikaci a  přestup do jiné, méně "adrenalínové"  činnosti  např. praktického lékaře. Bez tohoto  posílení dlouhodobého profesního výhledu zůstane pro mnoho lékařů obor urgentní medicína i nadále neatraktivní. 

Leoš Heger, místopředseda TOP 09

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dočekal (Svobodní): Proč jsou drahé stavebniny? A proč se bude zdražovat vše?

17:46 Dočekal (Svobodní): Proč jsou drahé stavebniny? A proč se bude zdražovat vše?

Odpověď není úplně jednoduchá, ale jsem přesvědčený o tom, že se na současném stavu podepsaly násled…