Hejtman Běhounek: Ocenění AKTIVNÍ KRAJ zná své vítěze

09.12.2018 14:58

K výročí desetileté spolupráce s kraji se kolektivní systém ASEKOL rozhodl ocenit uplynulou spolupráci a vyhodnotit nejaktivnější kraje v oblasti zpětného odběru elektrozařízení v soutěži AKTIVNÍ KRAJ 2008–2018.

Hejtman Běhounek: Ocenění AKTIVNÍ KRAJ zná své vítěze
Foto: Redakce
Popisek: Jiří Běhounek (ČSSD)
reklama

Vyhlášení proběhlo během galavečera, který se konal 4. prosince 2018 v pražském Studiu Ypsilon pod záštitou Ministerstva životního prostředí, Asociace krajů ČR a Svazu měst a obcí ČR. Kromě oceněných krajů byl vyhlášen i absolutní vítěz letošního ročníku AKTIVNÍ OBEC, kterým se stala obec Ždírec nad Doubravou.

Neziskově hospodařící společnost ASEKOL spolupracuje v rámci zpětného odběru elektrozařízení nejen s obcemi a městy, ale také s jednotlivými kraji. Proto se letos po deseti letech spolupráce rozhodla ty nejaktivnější z nich ocenit, neboť právě spolupráce s územní samosprávou je pro zajištění zpětného odběru klíčová. Jan Vrba, předseda představenstva kolektivního systému ASEKOL, uvedl: „Zajišťujeme reálný fyzický sběr elektroodpadu a naší strategií je vysoká hustota sběrné sítě s veřejně dostupnými sběrnými místy pro občany. Sběrné dvory v obcích jsou pro spotřebitele primárním místem k odevzdání vysloužilých spotřebičů, stejně jako červené kontejnery, jejichž počet v území každý rok zvyšujeme. V rámci spolupráce je také důležitý pohled kraje a jeho přístup k edukaci a kooperaci s obcemi, které svou aktivitou kraj motivuje.“ Společnost ASEKOL proto pořádá soutěže, ve kterých územně samosprávné celky za jejich aktivitu finančně oceňuje. Zástupci vítězných krajů si tak z galavečera kromě certifikátu odnesli i šek v hodnotě 100 000 Kč na podporu charitativních projektů ve svém regionu, vítězná obec obdržela šek v hodnotě 50 000 Kč na vylepšení systému nakládání s odpady.

Vzhledem k rozmanitosti aktivit v oblasti třídění elektra byly v soutěži AKTIVNÍ KRAJ 2008-2018 během galavečera vyhlášeny 3 kategorie. Kategorii hodnotící sběr v rámci červených kontejnerů získal Kraj Vysočina, jehož obyvatelé do červeného kontejneru odevzdali v průměru 1,35 kg vysloužilého elektra na osobu. „Kraj Vysočina se v projektech spolupráce s kolektivními systémy zaměřuje na informování a vzdělávání všech věkových kategorií. Propojujeme sběr s podporou neziskových organizací a charitativních projektů a také máme výhodu, že v kraji jsou dvě zařízení na zpracování elektra, která realizují především pro žáky a studenty exkurze do provozu,“ komentoval přístup kraje Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina a dodává: „ Za ocenění Asekolu děkujeme a ve spolupráci a podpoře předcházení vzniku odpadů budeme pokračovat.“

Ocenění v kategorii aktivní kraj s největším počtem vytříděného elektra na osobu za uplynulé desetileté období ovládl Zlínský kraj. Ve třetí kategorii, jež byla cenou poroty, se na první pozici umístily hned dva kraje, a to Liberecký kraj za nejlepší přístup k osvětě a propagaci třídění elektra a Karlovarský kraj, který byl oceněn za největší nárůst aktivity a sběru v hodnoceném období. Kraje hodnotila pětičlenná porota, která se skládala ze zástupců Ministerstva životního prostředí, Svazu měst a obcí ČR, Národní rady osob se zdravotním postižením ČR a zástupců výrobců a prodejců elektra. Kromě oceněných krajů byl vyhlášen i absolutní vítěz letošního ročníku soutěže AKTIVNÍ OBEC, kterým se stala obec Ždírec nad Doubravou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

STAN: Vláda předvádí chaos a důležité zákony šije horkou jehlou

18:11 STAN: Vláda předvádí chaos a důležité zákony šije horkou jehlou

Senátorský klub Starostové a nezávislí u pandemického zákona podpoří pozměňovací návrhy, které napra…