Hejtman Běhounek: Realita státní podpory venkova

9. 8. 2015 12:58

V závěru minulého týdne hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek navštívil tři obce na Žďársku: Velkou Losenici, Hamry nad Sázavou a Nížkov. Pohled samospráv na podporu venkova ze strany státu není nijak příznivý. Přesto jednotliví starostové v rámci svých omezených obecních rozpočtů dokáží obce rozvíjet.

Hejtman Běhounek: Realita státní podpory venkova
Foto: Redakce
Popisek: Jiří Běhounek (ČSSD)
reklama

„Opět jsem se mohl přesvědčit o reálných dopadech státní podpory venkova. Po všech těch reorganizacích finančních, katastrálních, stavebních úřadů, či poboček České pošty se všechny veřejné služby přesouvají z venkova do velkých měst. Starostové se přesto snaží udržet v obcích mladé rodiny budováním nových parcelních míst. To jim ale od letošního dubna významně prodražuje nenápadná novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Samozřejmě ochrana půdy před budováním rozhlehlých solárních elektráren či nákupních center je na místě, ale např. v Hamrech nad Sázavou, díky novele zákona rozšíření místní komunikace v okrajové části obce bude o téměř 400 tisíc korun dražší,“ neskrýval údiv nad přístupem státu hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Velká Losenice získala cenu hejtmana v soutěži Stavba Vysočiny. Za přispění evropských peněz se zde zdařile podařilo zrekonstruovat víceúčelovou budovu v centru obce ze sedmdesátých let. Vznikl moderní komplex, ve kterém jsou ordinace tří lékařů, knihovna, víceúčelový sál, sídlo obecního úřadu i 8 startovací bytů. I v Hamrech nad Sázavou se podařilo zrealizovat za přispění Regionálního operačního programu Jihovýchod několik investičních akcí. V roce 2014 šlo například o vybudování náměstíčka, které je nyní příjemnou odpočinkovou zónou nejen pro obyvatele obce. V Nížkově si hejtman prohlédl unikátní kostnici, ve které se z dob tereziánských válek nachází kosterní pozůstatky až osmi tisíc osob.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpánek (Trikolóra): Kde jsi 18 let byla, Česká televize?

20:41 Štěpánek (Trikolóra): Kde jsi 18 let byla, Česká televize?

Vzpomínáte si, jak to bylo před 18 lety, když poslanecká sněmovna hlasovala o odvolání Rady pro rozh…