Hejtman Čunek: Dny lidí dobré vůle se více přesunou na televizní obrazovky

28.06.2020 20:54

Letošní Velehrad bude ve znamení poděkování všem, kdo pomáhali zvládnout epidemii COVID-19 v první linii. Také budou připomínkou 75. výročí osvobození od nacismu.

Hejtman Čunek: Dny lidí dobré vůle se více přesunou na televizní obrazovky
Foto: repro youtube regionalnitelevize.cz
Popisek: Jiří Čunek
reklama

Zaznělo to na tiskové konferenci ke Dnům lidí dobré vůle, které již 21 let provázejí oslavy svátku svatých Cyrila a Metoděje na Velehradě ve dnech 4. a 5. července. Akce se koná pod záštitou hejtmana Jiřího Čunka a olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera. „Tento ročník bude mírně netradiční vzhledem k tomu, že kvůli stále platným opatřením musíme určitým způsobem regulovat počet lidí, což je pro nás všechny nepříjemná věc, ale věřím, že to všichni pochopí a že se Dny lidí dobré vůle více přesunou na televizní obrazovky, kde je budou moci sledovat i ti, kdo se osobně nezúčastní,“ řekl hejtman Jiří Čunek a dodal. „Věřme tomu, že tento ročník bude posledním s takovýmto omezením a že se tradice Dnů lidí dobré vůle v tom rozsahu, na jaký jsme zvyklí, opět obnoví.“

Večer dnů lidí dobré vůle je první akce, která se koná v souvislosti se státním svátkem České republiky po koronavirové krizi nejen v naší zemi, ale vlastně na celém světě. Informoval o tom tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek. „Velehrad má to specifické místo a postavení v celé naší zemi v tom, že ve všech přelomových událostech se právě na Velehrad chodilo prosit a děkovat. I první pouť po osvobození v roce 1945 se konala tady,“ řekl Josef Kořenek s tím, že pořadatelé si chtějí právě tuto skutečnost připomenout. „Bude připravena výstava, která představí kněze z Olomoucké diecéze, kteří zemřeli v koncentračních táborech. Je to celkem 51 osob, z toho třetina zahynula za podporu Židů, o čemž nevěděl ani velvyslanec Izraele. Expozice bude na Velehradě minimálně během celého července,“ informoval Josef Kořenek.

Dalším důležitým bodem programu bude Modlitba za vlast 4. 7. v bazilice sv. Cyrila a Metoděje a Nanebevzetí Panny Marie. Je připravována ve spolupráci s Armádou České republiky a letos se také aktivně zapojí Vojenská duchovní služba. Ve 20:00 začne přímý přenos Večera lidí dobré vůle, který má podtitul Poděkování všem z první linie. „Máme omezené počty, ale přihlásili se jak příslušníci armády, kteří sloužili na hranicích, tak policisté, kteří pomáhali v uzavřených městech Uničov a Litovel. Zastoupeni budou zdravotníci z Uherskohradišťské nemocnice a z nemocnice v Prostějově, která byla pod velkou tíhou největších uzavřených oblastí Olomouckého kraje. Přijedou medici z Karlovy univerzity, kteří se okamžitě nabídli do první linie, aniž by měli jakékoliv ochranné prostředky,“ sdělil Josef Kořenek.

Anketa

Má smysl existence Senátu Parlamentu ČR?

4%
96%
hlasovalo: 18472 lidí

Hudebním hostitelem Večera lidí dobré vůle bude Jiří Pavlica s Hradišťanem a dále vystoupí děti základních uměleckých škol, Miro Žbirka a další. Moderátory koncertu budou tváře České televize: Marcela Augustová a Jiří Václavek. „Vstup není volný pro všechny, lidé se mohli hlásit prostřednictvím registračního formuláře. Máme povolený počet tisíc účastníků, který se snažíme udržet jak na večer 4. července, tak na hlavní pouť. Kapacita je již naplněna a překvapil nás zájem lidí, protože 50 procent je z poměrně vzdálených krajů České republiky,“ dodal tajemník projektu. Tradiční setkání vozíčkářů na Velehradě se podle pořadatelů uskuteční s týdenním zpožděním.

Příprava letošního ročníku je specifická i pro samotnou obec Velehrad, která zrušila všechny obvyklé kolotoče a stánkový prodej. „Zaměřujeme se na to, abychom co nejlépe zajistili podmínky pro ty, kdo budou zaregistrováni na koncert i náboženské obřady. Jsme rádi, že se vůbec Dny lidí dobré vůle mohou konat, i když v omezenějším režimu. Velmi nás těší, že pozvání přijaly krojované páry z celé České republiky,“ řekl starosta Velehradu Aleš Mergental.

Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu východní Moravy na tiskové konferenci připomenul, že ti, kdo se nebudou moci Dnů lidí dobré vůle osobně zúčastnit, mají možnost na Velehrad zavítat prakticky po celý rok díky projektu Putujme bez hranic, který vytváří sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje ve spolupráci s CCRVM.

„Připravili jsme na 450 km cyrilometodějských tras, které z různých míst v ČR, ale i ze sousedního Slovenska či Polska, směřují do Velehradu. S pasem cyrilometodějské stezky a mapou značených dálkových tras se dá na Velehrad putovat po celý rok. Na webových stránkách www.putujmebezhranic.cz jsou popsány jak trasy vedoucí na Velehrad, tak i další tipy na putování krásami přírody, které cyrilometodějské trasy nabízejí. Jsou zde uvedena i místa, kde lze získat pas a mapu, aktuálně jsou rozmístěna podél trasy vedoucí ze Skalky u Trenčína do Velehradu“, uvedla Martina Janochová, ředitelka sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje.

Více informací o Dnech lidí dobré vůle ZDE

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Drahoš: Věřím, že tenhle krok pomůže přilákat do školství kvalitní lidi

23:09 Senátor Drahoš: Věřím, že tenhle krok pomůže přilákat do školství kvalitní lidi

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 13. dubna 2021 k zákonu o pedagogických pracovnících