Hejtman Čunek: Po ministru Hamáčkovi požaduji omluvu za průtahy při schvalování výstavby nové nemocnice

02.07.2020 21:59

Otevřený dopis ministru vnitra Janu Hamáčkovi

Hejtman Čunek: Po ministru Hamáčkovi požaduji omluvu za průtahy při schvalování výstavby nové nemocnice
Foto: repro youtube regionalnitelevize.cz
Popisek: Jiří Čunek
reklama

Vážený pane ministře,

považuji za nezbytné Vám sdělit, že se zhroutila právní konstrukce ministerstva vnitra o údajné nezákonnosti rozhodnutí zastupitelstva Zlínského kraje postavit novou nemocnici. Důvodem je jak rozsudek Krajského soudu v Brně č.j. 30 A 22/2020 ze dne 3.6.2020, tak rozsudek Nejvyššího správního soudu č.j. 1 As/122/2020 ze dne 16. června 2020. Soudy s konečnou platností zamítly dvě samostatné žaloby, ve kterých odpůrci výstavby nové nemocnice argumentovali, obdobně jako ministerstvo vnitra, že byl porušen zákon. Soudy jasně odůvodnily, že zastupitelstvo Zlínského kraje neporušilo zákon, když dne 16. prosince 2019 schválilo výstavbu nové nemocnice a že nezasáhlo do práv žalobců Libora Lukáše, Jaromíra Bernátka, Lubomíra Nečase a Jiřího Procházky.

Jako liché a zcela neopodstatněné se tak ukázaly všechny argumenty ministerstva vnitra obsažené ve Výzvě ke zjednání nápravy č.j. MV-182169-13/ODK-2019 ze dne 5. března, kterou ministerstvo nutilo Zlínský kraj k opakování hlasování.

Již dříve jsem Vám doložil, že účelově zasahujete do pravomocí územní samosprávy. Rovněž jsem Vám poskytl ucelenou a fundovanou právní argumentaci dokládající, že ministerstvo vnitra si špatně vykládá a aplikuje zákony České republiky. Proto mě rozsudek soudu nepřekvapil. Důsledkem vadného postupu ministerstva je však půlroční zdržení ve výstavbě nové nemocnice za 8 miliard korun. Po celou tuto dobu bude muset Zlínský kraj platit miliony korun za udržení staré nemocnice v provozu. Věřím, že ministerstvo vnitra si z této kauzy vezme důležité ponaučení. Nejvyšší správní soud totiž jasně řekl, že u něho nemají šanci ty žaloby, k jejichž podávání ministerstvo vnitra ve Výzvě nabádalo.

Pane ministře,

Vláda České republiky se přihlásila k tomu, že zajištění zdraví občanů patří vedle jejich bezpečnosti k těm nejdůležitějším prioritám. Vaše jednání v této věci, přestože jste členem vlády, je s tím bohužel v rozporu.

Z těchto důvodů považuji přinejmenším za slušné, aby ministerstvo vnitra nad svým postupem vůči Zlínskému kraji vyjádřilo politování.

S pozdravem

Jiří Čunek

Přílohy:
Rozsudek č.j. 1 As/122/2020 ze dne 16. června 2020
Článek - Hejtman Čunek: Krajský soud smetl žalobu proti nové nemocnici
Výzva ministerstva vnitra č.j. MV-182169-13/ODK-2019 ze dne 5. března 2020

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Baxa (ODS): Školství má být prioritou, vláda ho ale hodila přes palubu

13:57 Baxa (ODS): Školství má být prioritou, vláda ho ale hodila přes palubu

Podle místopředsedy ODS Martina Baxy jedná vláda v oblasti školství nekoordinovaně, nepředvídatelně …