Hejtman Grolich: Musíme najít pozemky pro navážení materiálu na opravy domů

27.6.2021 1:16 odp.

Za účasti představitelů postižených obcí se dnes v Podivíně uskutečnilo jednání Krizového štábu Jihomoravského kraje. „Potřebujeme s nimi komunikovat aktuální problémy, které v postižených místech vznikají, a to napřímo,“ uvedl hejtman Jan Grolich.

Hejtman Grolich: Musíme najít pozemky pro navážení materiálu na opravy domů
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Jan Grolich, 4. hejtman Jihomoravského kraje

Už v průběhu včerejška procházeli obce, zasažené ničivým tornádem, zástupci neziskových organizací. Problém s ubytováním občanů těchto oblastí nenastal. „Včera nikdo ubytování nepotřeboval, spíše se bude jednat o dlouhodobější problém. Další požadavky z těchto domácností budou neziskovky vyhodnocovat a předávat nám je,“ vysvětluje hejtman Jan Grolich.

Další téma, které štáb řešil, bylo i téma pozemků pro deponii materiálu, který je potřeba odvážet z poničených míst. „Průběžně se nám to daří řešit, nějaké další pozemky ještě hledáme,“ dodal hejtman.

Tématem jednání byla také průjezdnost obcí. Toto bylo vyřešeno odstavováním vozidel dobrovolníků v místech před samotnými obcemi. „Dovnitř se dopravují pěšky, v Moravské Nové Vsi pendluje autobus a doprava, která je do centra vozí,“ uvedl Jan Grolich.

Anketa

Má Robert Šlachta vaši důvěru?

56%
37%
hlasovalo: 16585 lidí

„Největší úkoly pro dnešek - musíme najít pozemky pro navážení materiálu na opravy domů, dřevo, střešní latě. Musíme také nastavit systém jejich vydávání, rozvážení… To vše s ohledem na dopravu v místě. Dále řešíme problém dodávání pohonných hmot do elektrocentrál, samotných těchto zařízení a podobně. Se zástupci obcí už také začínáme řešit problém financování. K tomuto tématu bude na zítřek svoláno jednání vlády, kam budu přizván i já,“ uvedl Jan Grolich.

„Hasiči dále pokračují v likvidačních pracích. Musím říct, že se tak trochu pereme s přístupem některých dobrovolných jednotek, které sem přijíždějí tak nějak „načerno“ pomáhat. Každá dobrovolná jednotka, která sem přijede a nebude vyslána operačním střediskem, bude vrácena. Zahušťují dopravu. Máme momentálně na místech dostatek sil a prostředků, je zde nasazeno více než tisíc hasičů, profesionálních a dobrovolných. Co se týká statického zajištění budov, zahájili jsme první práce v Lužicích a budeme v tom pokračovat. Momentálně statici určili 69 objektů jako neobyvatelných a nebezpečných,“ řekl ředitel krajského hasičského záchranného sboru Jiří Pelikán.

Jak uvedl ředitel Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje Leoš Tržil, dnes ráno byla zajištěna osoba v souvislosti s falešným qr kódem charity. „Mohu potvrdit, že v tomto případě k zneužití finančních prostředků nedošlo. Policisté přes noc hlídali postižené lokality, došlo i k navýšení těchto policistů. Nezaznamenali jsme v této souvislosti v noci žádnou mimořádnou událost,“ uvedl Leoš Tržil, který opět apeloval na dobrovolníky v souvislosti s parkováním jejich vozidel na určených místech. Občané, kteří chtějí materiálně pomoci (jídlo, pití, lůžkoviny…), mají pro oblast Mikulčic a Lužic využít prostory, vymezené ORP Hodonín – sběrné místo u benzínové čerpací stanice OMV v ulici Velkomoravská, pro Hrušky a Moravskou Novou Ves místo určené ORP Břeclav - objekt bývalé tržnice Rena hall.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Vaše rady nad zlato

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

LOL!: 400 nových zahrádek pro Liberečany. Pro začátek

22:24 LOL!: 400 nových zahrádek pro Liberečany. Pro začátek

Odborníci z Akademie věd ČR upozornili ve své publikaci „Zahrádkářské osady aneb proč neztrácet půdu…