Hejtman Grolich: Po nové cyklostezce u Nových Mlýnů projedou cyklisté bezpečněji

19.06.2021 16:50

Cyklisté se po mnoha letech dočkali otevření bezpečné a tolik žádané cyklostezky dlouhé 2,6 km, která vede odděleně od motorové dopravy po hrázi mezi nádržemi vodního díla Nové Mlýny podél silnice I/52. Vyšla na 119 milionů korun.

Hejtman Grolich: Po nové cyklostezce u Nových Mlýnů projedou cyklisté bezpečněji
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Jan Grolich

O přípravu cyklostezky již dlouho usilovala obec Pasohlávky, která na stavbě s Jihomoravským krajem od počátku aktivně spolupracovala. Prvním krokem k realizaci byla zpracovaná studie od ŘSD ČR – Závod Brno.

Anketa

Vadí vám, že se Jaromír Jágr nechce nechat naočkovat proti covidu-19, protože prý má dostatek protilátek?

4%
89%
hlasovalo: 12995 lidí

Vzhledem k realizační i finanční náročnosti stavby převzal projektovou přípravu a následně realizaci Jihomoravský kraj.

„Doteď jezdili cyklisté po frekventované silnici mezi náklaďáky. Bylo to velmi nebezpečné, protože se jedná o jednu z nejkrásnějších lokalit jižní Moravy, kterou cyklisté rádi navštěvují i s dětmi, a jinou možnost neměli. Díky tomu, že teď budou moct cyklisté Nové Mlýny přejet v bezpečí, věřím, že to zájem cyklistů o tuto lokalitu ještě zvýší,“ uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich. 

Dodavatelem stavby je Společnost Cyklostezka Nové Mlýny, sdružující společnosti EUROVIA CS, a.s, a FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby a.s., která v červnu 2020 zahájila stavební práce na samotné cyklostezce a současně i zavěšení nové lávky pro cyklisty na rekonstruovaném mostě. Součástí stavby byly přeložky inženýrských sítí, migrační opatření pro vydry říční, přeložka oplocení a náhradní výsadby.

„Nechybí ani 4 metry široký ochranný ostrůvek, který zajistí bezpečné připojení na cyklotrasu 5174 Brod nad Dyjí, Dolní Věstonice a umožní tak napojení na Mikulov podél vinohradů. Realizací cyklostezky se zjednodušilo například napojení na trasu celoevropského významu EuroVelo 9 směrem od Iváně,“ doplnil hejtmanův náměstek pro regionální rozvoj Jan Zámečník.

„Jsem rád, že stavbu neohrozilo omezení investic související s koronavirovou pandemií. Celková výše nákladů byla 119,2 milionů korun, z toho ty stavební činí celkem 106,46 milionů korun. Výstavba byla spolufinancována ze Státního fondu dopravní infrastruktury částkou 58,64 milionů korun, zbytek hradil Jihomoravský kraj,“ dodal k realizaci stavby jihomoravský radní pro investice Vladimír Šmerda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kovářová (STAN): Název zůstává, což ušetří spoustu času i peněz

12:26 Kovářová (STAN): Název zůstává, což ušetří spoustu času i peněz

Projev na 113. schůzi Poslanecké sněmovny 28. července 2021 k zákonu o poskytování služby péče o dít…