Hejtman Grolich: Výtěžek z dražby křížů by šel na obnovu místního kostela

06.11.2021 10:23

Hejtman Grolich předal starostům obcí po tornádu papežem požehnané kříže

Hejtman Grolich: Výtěžek z dražby křížů by šel na obnovu místního kostela
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Jan Grolich

Kříže, které požehnal papež František, předal jihomoravský hejtman Jan Grolich starostům obcí zasažených tornádem. Symbolické památky na červnový živel jsou vyrobené z trámů poničeného kostela v Moravské Nové Vsi. 

Anketa

Věříte, že Fialova vláda bude dobře hájit naše národní zájmy?

2%
96%
hlasovalo: 47383 lidí

Požehnání jim papež František udělil při generální audienci ve Vatikánu, které se hejtman společně s radním Vladimírem Šmerdou zúčastnil minulou středu (27. října 2021). Jeden z křížů dostal Svatý otec darem, zbývajících šest se vrátilo na jižní Moravu. Před obecním úřadem v Lužicích si je dnes převzal tamní starosta i zástupci Mikulčic, Moravské Nové Vsi, hodonínského Pánova a Hrušek.

Poslední z křížů zatím zůstává u hejtmana. „Přemýšlím nad jeho dražbou. S farářem z Moravské Nové Vsi jsem domluven, že nechá vyrobit další kříže z těchto trámů, které necháme vydražit společně  s křížem požehnaným od papeže. Výtěžek by pak šel na obnovu místního kostela,“ prohlásil hejtman Jan Grolich. Jeden z nich už mají v kostele, odkud pochází, vyvěšený.

Starostové ostatních obcí budou pro posvěcené kříže hledat umístění. „V neděli ho přineseme ukázat farníkům na mši. Určitě jim udělá radost,“ poděkoval starosta Lužic Tomáš Klásek.

Tornádo o rychlosti až 300 kilometrů za hodinu a bouře s kroupami zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko poslední červnový čtvrtek. Živel poškodil 1200 domů, zhruba 200 z nich muselo jít k zemi. O život přišlo šest lidí. Odhadované náklady na obnovu majetku sahají k sedmi miliardám korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Pomoc zemědělcům

Dobrý den, jste pro pomoc zemědělcům kvůli nepřízni počasí? Já to narovinu nechápu. Proč se pořád zemědělci tak podporují? Netvrdím, že to mají lehké, ale kdo to má dnes snadné? A podporují se snad jiná odvětví, protože se jim nedaří? Neměli by se zemědělci na takovou situaci připravit a třeba nějak...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostálová (ANO): Legislativní návrh přímo odmítáte a blokujete i směrem ke koaličním partnerům

12:12 Dostálová (ANO): Legislativní návrh přímo odmítáte a blokujete i směrem ke koaličním partnerům

Projev na 103. schůzi Poslanecké sněmovny 23. května 2024 – interpelace ministra pro místní rozvoj B…