Hejtman Hašek: K odkazu Moravy se jako hejtman hrdě hlásím

06.07.2015 13:35

Vyvěšená vlajka na krajském úřadě připomíná historii Moravy

Hejtman Hašek: K odkazu Moravy se jako hejtman hrdě hlásím
Foto: red
Popisek: Exhejtman Michal Hašek

Na budově Krajského úřadu Jihomoravského kraje, stejně jako na radnicích a obecních úřadech více než 1100 měst a obcí Moravy, zavlála 5. července 2015 vedle státní vlajky ČR a Jihomoravského kraje také vlajka v moravských zemských barvách - červené a žluté doplněná moravským zemským erbem.

„Jde o vyjádření úcty k bohaté historii Moravy, která je kolébkou naší státnosti a přinesla střední Evropě a České republice také kořeny křesťanství. K odkazu Moravy se jako hejtman hrdě hlásím,“ řekl hejtman Michal Hašek. Krajský úřad Jihomoravského kraje sídlí v historickém objektu, který od roku 1907 sloužil zemské správě na Moravě, později byl sídlem krajského národního výboru a nyní je sídlem jihomoravské krajské samosprávy.

Za iniciativou vyvěšování této vlajky v den svátku slovanských věrozvěstů svatých Cyrila a Metoděje stojí nepolitické sdružení Moravská národní obec, které si klade za cíl obnovu užívání historických symbolů a barev Moravy. Další informace: http://zamoravu.eu/vyvesime/.

Moravský zemský sněm v září 1848 v návrhu nového zemského zřízení schválil, že „Země moravská podrží dosavadní svůj erb zemský, totiž orlici vpravo hledící, v poli modrém a červenozlatě kostkovanou. Zemské barvy jsou zlatá a červená".

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Jednoznačně jsme splnili všechno, co jsme slíbili

7:00 Premiér Babiš: Jednoznačně jsme splnili všechno, co jsme slíbili

Přepis pravidelného 'Čau lidi', který pronesl premiér České republiky Andrej Babiš.